W papai znajdziemy takie składniki jak witamina A, C, E, K, witaminy z grupy B, fibryny, magnez, miedź, likopen, błonnik, papainę oraz lizolym. Dzięki zawartości cennych witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i enzymów paja wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Sięgając po ten owoc w godzinach wieczornych, usprawniamy pracę naszego układu trawiennego. Substancje obecne w papai zmniejszają ryzyko raka jelita grubego, łagodzą objawy stanów zapalnych układu pokarmowego, sprawdzają się przy leczeniu grypy i przeziębienia oraz oczyszczają organizm z toksyn.
Regularne spożywanie melonowca właściwego podnosi naszą odporność na bakterie i wirusy, a także pomaga odbudować uszkodzone ściany jelita. Wyniki badań naukowych opublikowane w czasopiśmie naukowym International Journal of Food Science and Nutrition potwierdziły, że papaja hamuje rozwój komórek nowotworowych.
Jak zauważyli amerykańscy naukowcy, ekstrakt z liści papai sprawdza się w walce z nowotworem piersi, szyjki macicy, trzustki i płuc. Ten egzotyczny owoc wpływa korzystnie na płodność, proces krzepnięcia krwi i wspomaga gojenie ran. Antyoksydanty zawarte w papai chronią nas przed działaniem szkodliwych wolnych rodników, opóźniają proces starzenia się organizmu oraz zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i nowotworów.
W papai występuje również zeaksantyna, która zapobiega rozwojowi schorzeń narządu wzroku, np. zwyrodnieniu plamki żółtej. Nasiona pochodzące z melonowca właściwego niszczą również pasożyty w przewodzie pokarmowym i regenerują wątrobę, oczyszczając ją z toksyn.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.