W oleju rzepakowym, który nazywany jest "złotem polskich pól" znajdziemy zdecydowanie mniej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 niż w innych tego typu produktach. Ten rodzaj tłuszczu wyróżnia się wysoką zawartością wartościowych kwasów omega-3. Dla zdrowia naszego organizmu bardzo istotna jest odpowiednia proporcja kwasów omega-3 do omega-6. Dla porównania w przypadku oliwy z oliwek wynosi ona 1:10, z kolei w oleju rzepakowym ich stosunek to 1:3.
Wyniki licznych badań naukowych potwierdziły, że odpowiednia podaż kwasów omega-3 wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego. Dzięki temu zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona.
Innym powodem, dla którego warto sięgać po olej z rzepaku, jest obecność przeciwutleniaczy, które niszczą wolne rodniki, chronią przed nowotworami i opóźniają proces starzenia się organizmu. Te cenne substancje to witamina E i prowitamina A (beta-karoten).
Obecność w naszej diecie oleju wyprodukowanego na bazie nasion z rzepaku wzmacnia również kondycję zdrowotną nerek, wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu krążenia, tkanki łącznej i mięśni szkieletowych.
Ten popularny produkt zawiera stanole pomagające obniżyć zbyt wysokie stężenie cholesterolu.
Wyniki badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym "Journal of Lipid Research" potwierdziły, że olej rzepakowy sprawdza się w walce z hipercholesterolemią i innymi zaburzeniami lipidowymi.
Zdaniem lekarzy i dietetyków olej rzepakowy najlepiej stosować na zimno jak dodatek do zdrowych sałatek warzywnych. Smażenie na oleju z rzepaku sprawia, że traci on swoje dobroczynne właściwości. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki sposób przygotowanie potraw najlepiej wybrać właśnie ten rodzaj tłuszczu ze względu na bardzo wysoką temperaturę smażenia.
Czytaj także: Nietypowy objaw chorego kręgosłupa. Nie lekceważ
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.