Różeniec górski znany również jako złoty korzeń, arktyczny korzeń lub laska Aarona to roślina, która od wielu wieków znajduje zastosowanie w medycynie chińskiej. Dzięki swoim cennym właściwościom pomaga osobom cierpiącym na depresję i narażonym na długotrwały stres.
Wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Uniwersytetu w Pensylwanii potwierdziły, że różeniec górski może być prawie tak skuteczny, jak preparaty medyczne na depresję.
W eksperymencie, który trwał 12 tygodni, wzięło 57 osób. Każdy z uczestników w przeszłości doświadczył nawrotu depresji. Naukowcy podzielili ich na trzy grupy. W pierwszej badane osoby regularnie zażywali popularny antydepresant, w drugiej pacjentom podawano placebo, a trzeci grupa dostawała różeniec górski.
Po zakończeniu badania naukowcy zauważyli, że u osób leczonych farmakologicznie objawy zmniejszyły prawie w takim samym stopniu co u osób, które spożywały preparaty na bazie różeńca górskiego. Poza tym naturalna metoda leczenia depresji wywoływała mniej skutków ubocznych.
Za prozdrowotne właściwości złotego korzenia odpowiadają zawarte w nim cenne substancje, które redukują nadmiar kortyzolu w organizmie. Można do nich zaliczyć m.in.: salidrozyd, rozarynę i rozawinę.
Korzeń arktyczny jest nie tylko naturalnym remedium na depresję. Poprawia również koncentrację i zdolność zapamiętywania informacji. Po tę roślinę powinny sięgać również osoby regularnie uprawiające sport. Preparaty na bazie różeńca górskiego pomagają złagodzić objawy stanów zapalnych mięśni, wzmacnia je i przyspieszają ich regenerację.
Czytaj także: Nietypowy objaw chorego kręgosłupa. Nie lekceważ
Ekstrakt z tej rośliny znajdziemy w tabletkach dostępnych w aptekach lub w internetowych i stacjonarnych sklepach zielarskich. Z suszu różeńca górskiego można także przygotować napar. Żeby w pełni wykorzystać jego właściwości, należy spożywać 1 filiżankę napoju 2 razy dziennie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.