Naukowcy z University of Toronto przeanalizowali 22 badania dotyczące wpływu zmian klimatycznych na HIV. Wyniki wskazują, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze i powodzie, negatywnie wpływają na profilaktykę HIV. Zmniejsza się liczba przeprowadzanych testów, co utrudnia wczesne wykrycie wirusa.
Ekstremalne warunki pogodowe sprzyjają także wzrostowi ryzykownych zachowań, takich jak seks transakcyjny i brak stosowania prezerwatyw, co prowadzi do zwiększenia liczby nowych zakażeń.
Zmiany klimatyczne wpływają na profilaktykę HIV poprzez kilka mechanistycznych ścieżek – wskazała Carmen Logie, profesor University of Toronto, cytowane przez Polską Agencję Prasową.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zauważają naukowcy, ekstremalne zjawiska pogodowe uszkadzają infrastrukturę zdrowotną i zwiększają migrację, co utrudnia dostęp do klinik HIV.
Wyzwania w opiece nad zakażonymi
Badania ujawniają również, że osoby żyjące z HIV doświadczają gorszej supresji wirusa i przestrzegania leczenia w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Potrzebne są strategie wielopoziomowe, aby złagodzić skutki wpływu zmian klimatu na opiekę nad osobami z HIV — powiedziała Andie MacNeil, doktorantka na University of Toronto.
Autorzy badań podkreślają brak wiedzy na temat wpływu ekstremalnych zjawisk pogodowych na HIV wśród zmarginalizowanych grup, takich jak pracownicy seksualni i osoby używające narkotyków. Innowacyjne interwencje, jak długo działająca profilaktyka PrEP, mogą poprawić opiekę nad HIV podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Integracja przygotowania na katastrofy i opieki nad HIV stwarza nowe możliwości optymalizacji w zmieniającym się klimacie – dodaje prof. Logie.
Naukowcy wskazują, że niezbędne jest prowadzenie dalszych badań, żeby podjąć skuteczniejsze działania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.