Zmiany na liście leków refundowanych wejdą w życie 1 lipca 2022 r. Z ustaleń portalu rynekzdrowia.pl wynika, że w projekcie pojawiło się wiele nowości, w tym całkowicie nowe programy lekowe dotyczące chorób rzadkich.
Nowa lista leków refundowanych. Zmiany w aptekach
Ze zmian ucieszą się osoby cierpiące na migrenę przewlekłą. Dla nich rząd przewidział dwa programy leczenia. Na zmodyfikowanej liście leków refundowanych pojawią się też farmaceutyki dla chorych zmagających się z wieloogniskową chorobą Castlemana.
Choroba Castlemana dotyka niewielki procent społeczeństwa. Charakteryzuje się nienowotworowym powiększeniem węzłów chłonnych. Chorobie często towarzyszą zaburzenia immunologiczne, które doprowadzają do wystąpienia objawów stanu zapalnego.
Czytaj także: Szokujące słowa Czarnka. "Głupcy skończeni"
Refundowane będą nowe medykamenty
- Sylvant (siltuximabum) - w leczeniu pacjentów z idiopatyczną wieloogniskową chorobą Castlemana
- Prevymis (letermowir) - w zapobieganiu reaktywacji cytomegalowirusa (CMV)
- Aimovig (erenumabum) - w profilaktycznym leczeniu chorych na migrenę przewlekłą
- Ajovy (fremanezumabum) - w profilaktycznym leczeniu chorych na migrenę przewlekłą
- Xgeva (denosumabum) - w zapobieganiu powikłaniom kostnym u pacjentów onkologicznych
- Inrebic (fedratynib) - w programie leczenia mielofibrozy pierwotnej oraz mielofibrozy wtórnej w przebiegu czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej
- Rinvoq (upadacitinibum) - w leczeniu aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, leczeniu aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów oraz aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa
Jak zauważa money.pl, nowa lista leków refundowanych nie zmieni znacząco sytuacji aptek w Polsce, które ledwo wiążą koniec z końcem. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że zaległości aptek wynoszą 82,8 mln zł. Na czas swoich zobowiązań finansowych nie reguluje co piąta placówka z lekami.
W Polsce zmniejsza się też liczba działających aptek. Jak wyliczyła firma Grant Thornton na potrzeby KRD, tylko w roku 2020 ubyło 828 placówek względem sytuacji sprzed dwunastu miesięcy. Jeśli zaś porównamy dane do sytuacji sprzed trzech lat, w Polsce działa aż 1,8 tys. aptek mniej.
Łukasz Kuczera, dziennikarz Wirtualnej Polski
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.