Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, która weszła w życie w piątek, przynosi istotne zmiany dla dzieci i seniorów. Teraz mogą oni otrzymać recepty na bezpłatne leki nie tylko od lekarzy związanych kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale także od tych prowadzących prywatną praktykę.
Nowe przepisy umożliwiają wszystkim lekarzom, niezależnie od ich umowy z NFZ, wystawianie recept na leki bezpłatne dla dzieci do 18. roku życia oraz seniorów powyżej 65 lat. To znaczące rozszerzenie uprawnień, które wcześniej były zarezerwowane dla lekarzy z kontraktem w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym.
Ministerstwo Zdrowia oszacowało, że roczny koszt tej zmiany wyniesie ok. 415 mln zł. Aby pacjent mógł skorzystać z bezpłatnego leku, musi on znajdować się na wykazie ministra zdrowia, a pacjent musi mieć zdiagnozowane schorzenie, które kwalifikuje do otrzymania danego leku bez opłaty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dotychczasowe ograniczenia
Przed wprowadzeniem nowelizacji, recepty na bezpłatne leki mogły być wystawiane jedynie przez lekarzy z umową z NFZ lub tzw. lekarzy emerytów, którzy mogli wystawiać recepty dla siebie i swoich bliskich. Część pielęgniarek również miała takie uprawnienia.
Nowe przepisy mają na celu zwiększenie dostępności do nieodpłatnych leków dla dzieci i seniorów, co jest krokiem w stronę poprawy opieki zdrowotnej w Polsce. Lista bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia obejmuje 2800 leków. W przypadku seniorów wykaz ten obejmuje 3800 medykamentów. Na listach znajdują się te leki, które wcześniej były częściowo refundowane, w tym m.in. antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, czy przeciwwirusowe.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.