Niebezpieczne uzależnienie. Co cukier robi z naszym mózgiem?
Nadmiar cukru jest bardzo szkodliwy dla organizmu, a spożywanie zbyt dużej liczby produktów spożywczych, obfitujących w cukier może doprowadzić do otyłości, cukrzycy oraz problemów z zębami. To jednak nie wszystko.
Czytaj także: Po podgrzaniu stają się rakotwórcze. Unikaj ich
Cukier sieje spustoszenie w całym naszym organizmie. Według naukowców z Western University codzienny jadłospis przepełniony cukrem może silnie wpływać na nasz mózg. Wszechobecny w żywności cukier, a konkretnie glukoza w nim zawarta, wpływa na produkcję dopaminy w mózgu, która odpowiada za odczuwanie przyjemności. Po zjedzeniu słodkiego batonika, nasz organizm odczuwa euforię, która jest nagrodą za dostarczenie cukru. To dlatego chcemy natychmiast powtórzyć tą czynność. Ten prosty mechanizm powoduje u wielu ludzi nieodpartą chęć zajadania się słodyczami.
Zobacz także: Męczy cię życie na diecie? Wypróbuj specjalnego syropu
Nasz mózg jest neuroplastyczny, co oznacza ciągłe zmiany zachodzące w neuronach. Dotyczy to również produkcji w mózgu wcześniej wspomnianej dopaminy. Nasz organizm przyzwyczaja się do jedzenie produktów o wysokiej zawartości cukru i domaga się ich więcej. Jeżeli spożywamy je często, zwiększa się zakres tolerancji na cukier, dlatego potrafimy się tak od niego uzależnić.
Z badań wynika, że dieta bogata w cukier może powodować trudności w podejmowaniu decyzji, większą podatność na uleganie pokusom i zaburzenia w zapamiętywaniu przestrzennym.
Zobacz także: Pyszne, ale rakotwórcze. Nie jedz lepiej
Według Światowej Organizacji Zdrowia, żeby spożywanie cukru było bezpieczne dla naszego organizmu powinien on stanowić mniej niż 10 proc. dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.