Wyniki badań naukowych udowodniły, że codzienne jedzenie niektórych nasion obniża prawdopodobieństwo rozwoju komórek nowotworowych w organizmie o 15 proc. Zdaniem lekarzy i dietetyków w trosce o nasze zdrowie powinniśmy wzbogacić swoje codzienne menu o ziarna roślin strączkowych.
Czytaj też: Giną po cichu. W Polsce co roku są setki ofiar
Najbardziej wartościowe z nich to nasiona fasoli, soczewicy, ciecierzycy czy soi. Znajdziemy w nich łatwo przyswajalne białko i znaczne ilości błonnika pokarmowego, który zapobiega nowotworowi jelita grubego. Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Singapuru potwierdziły, że potrawy z soi zmniejszają ryzyko raka piersi. Kolejnymi produktami, po które warto sięgać regularnie, są orzechy ziemne, laskowe i włoskie.
Eksperci z Imperial College London i Uniwersytetu Norweskiego Nauki i Technologii Trondheim potwierdzają, że nasiona zawierają antyoksydanty, które nie tylko chronią przed rakiem, ale też niszczą wolne rodniki i opóźniają proces starzenia się organizmu. Jeżeli chcemy uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, to w naszej kuchni powinny znaleźć się pestki dyni. Znajdziemy w nich m.in.: witaminy z grupy B, witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, magnez, fosfor i kwas foliowy.
Czytaj też: Atakują chmarami. Ich ukąszenia są bardzo groźne
Dzięki zawartości wielu cennych elementów świetnie sprawdzają się w profilaktyce raka prostaty. Siemię lniane to również produkt, obok którego nie powinniśmy przechodzić obojętnie. Te nasiona chronią przed wieloma chorobami, takimi jak nowotwór piersi, gruczołu krokowego, okrężnicy, jajnika i endometrium. Te prozdrowotne właściwości siemię lniane zawdzięcza kwasom ALA, które wykazują silne właściwości przeciwutleniające.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.