Wietrzenie pomieszczeń zmniejsza ryzyko zakażenia
Raport naukowców z Environmental Modeling Group wykazał, że słaby przepływ powietrza zwiększa ryzyko złapania koronawirusa z cząstek unoszących się w powietrzu. Ilość cząsteczek jest zmniejszana o połowę "po podwojeniu współczynnika wentylacji". Co za tym idzie: częste wietrzenie obniża ryzyko zakażenia aż o 50 procent.
Mając to na uwadze, zaleca się wietrzenie w domu i w miejscu pracy, najlepiej pozostawiając uchylone okna tak długo, jak to możliwe, w tym podczas snu.
Czytaj także: Tragedia w Lesznie. 32-latek wypadł z okna wieżowca
Korzyści zdrowotne ze spania przy otwartym oknie
Profesor Linda Bauld, ekspert w dziedzinie zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Edynburgu, powiedziała, że korzyści zdrowotne związane z wietrzeniem są widoczne:
Jak najczęstsze wietrzenie mieszkania powinno być uznane za równie istotny sposób na zapobieganie zakażeniu koronawirusem, co mycie rąk, zachowywanie bezpiecznej odległości od innych osób czy noszenie maseczki ochronnej" - mówi ekspertka i dodaje, że pozostawienie otwartych okien (dzięki umożliwieniu lepszej wentylacji pomieszczeń) zmniejsza ryzyko zakażenia aż o połowę - przekonuje.
Naukowcy są zdania, że spanie przy otwartych oknach ma wiele zalet zdrowotnych. Może to znacznie poprawić jakość snu i sprawić, że będziemy czuć się bardziej przytomni w ciągu dnia. Powodem jest zmniejszenie ilości dwutlenku węgla, którą wdychamy w nocy.
Warto wiedzieć, że lepiej jest otwierać okno od góry. Jest to polecane, ponieważ zimne powietrze jest gęstsze i cięższe niż ciepłe. W związku z tym powietrze będzie wchodzić i powoli opadać na poziom podłogi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.