Kawa
Wprawdzie prozdrowotne właściwości kawy zostały wielokrotnie udowodnione naukowo, ale spożywanie jej w dużych ilościach może nieść ze sobą niepożądane konsekwencje zdrowotne. Ten popularny napój zawiera kofeinę, która w nadmiarze wypłukuje takie elementy jak magnez, wapń i witaminy z grupy B.
Niedobór cennych dla naszego organizmu minerałów może potęgować objawy stanów zapalnych i nasilać związane z nimi dolegliwości bólowe. Dlatego osoby cierpiące na bóle kręgosłupa powinny ograniczyć spożywanie kawy.
Olej roślinny
Nadmierne spożywanie oleju słonecznikowego, kukurydzianego czy sojowego może powodować lub nasilać stany zapalne i co za tym idzie potęgować towarzyszące im dolegliwości bólowe. Szkodliwość tych produktów wynika ze zbyt wysokiej zawartości kwasów omega-6 i niewielkiej ilości kwasów omega-3. Te wielonienasycone kwasy tłuszczowe są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ale gdy występują w nieodpowiednich proporcjach mogą być szkodliwe.
Żeby uniknąć problemów zdrowotnych, należy sięgać po tłuszcze mające właściwy stosunek kwasów omega-6 względem kwasów omega-3. Można do nich zaliczyć olej rzepakowy i oliwę z oliwek.
Cukier
Nadmiar cukru dostarcza do organizmu znaczne ilości pustych kalorii, powoduje tycie i przyczynia się do rozwoju wielu niebezpiecznych dolegliwości. Dosładzając kawę czy herbatę lub regularnie sięgając po żywność bogatą w cukier, zwiększamy ryzyko zachorowania na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę typu 2.
Zbyt duża ilość tej substancji w naszym codziennym jadłospisie może również wywoływać stany zapalne w organizmie, które nierzadko powodują ból stawów i kręgosłupa. W trosce o nasze zdrowie powinniśmy omijać również szkodliwe zamienniki cukru takie jak syrop glukozowo-fruktozowy i sztuczne słodziki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.