Z badań opublikowanych na lamach czasopisma medycznego "Diabetes Journals" wynika, że nietypowe zgięcie palca u ręki może oznaczać zbyt wysokie stężenie cukru w krwiobiegu.
Ten niepokojący objaw to tzw. palec spustowy, czyli taki, który pozostaje zagięty i ciężko jest go wyprostować. W tym przypadku kciuk lub palec serdeczny układa się w pozycji, przypominającą tę, w której dłoń trzyma broń palna gotową do wystrzału.
Skrzywienie dłoni wywołuje zgrubienie pochewki tkanki łącznej oraz pogrubienie ścięgien odpowiedzialnych za prostowanie i zginanie palca. Palec spustowy powoduje dolegliwości bólowe i nierzadko umożliwia wykonywanie najprostszych czynności. Niestety większość pacjentów dotkniętych tą przypadłością musi poddać się zabiegowi operacyjnemu.
W klinice chirurgii ręki zauważono, że na ''palec spustowy'' częściej cierpią osoby z cukrzycą, zarówno typu 1 jak i typu 2 - tacy pacjenci stanowią ogółem ponad 20 proc. osób, które z tego powodu potrzebują operacji - powiedział członek zespołu badawczego Mattias Rydberg, lekarz rezydent w Szpitalu Uniwersyteckim Skåne i doktorant na Uniwersytecie w Lund.
Badacze dokonali analizy danych medycznych zgromadzonych w bazie regionu Skåne oraz w ogólnokrajowym szwedzkim rejestrze chorych na cukrzycę. Jak się okazało, palec spustowy występuje u 1,5 proc. populacji, ale taką diagnozę słyszy nawet 15 proc. diabetyków. Najczęściej dotyczy to osób chorych na cukrzycę typu 1. Jak podkreślił Mattias Rydberg, palce spustowe występują głównie u pacjentów z cukrzycą typu 1, ale zdarzają się również u chorych na cukrzycę typu 2.
Dlatego naukowcy zamierzają kontynuować badania, w celu sprawdzenia, czy nietypowa pozycja palców może pojawiać się również u osób, u których choroba nie została jeszcze zdiagnozowana.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.