Niedoczynność tarczycy
Symptomem niedoboru hormonów tarczycy jest nie tylko nadmierna senność, nieprawidłowa masa ciał i przewlekłe zmęczenie, ale również problemy skórne. Szorstka i sucha skóra na piętach może świadczyć o niedoczynności gruczołu tarczycowego. Jest to spowodowane niewłaściwym przepływem krwi i zaburzoną pracą gruczołów łojowych oraz potowych.
Łuszczyca
Niestety łuszczyca to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć i można jedynie łagodzić jej symptomy. Schorzenie objawia się m.in.: suchą i pękająca skórą na piętach czy łokciach. Poza tym pacjenci skarżą się na świąd, pieczenie, zaczerwienienie i ból, które pojawiają się na różnych częściach ciała.
Cukrzyca typu 2
Skóra pacjentów z cukrzycą typu 2 jest bardziej wrażliwa i mniej odporna na uszkodzenia. Zaburzony metabolizm może powodować przesuszenie i pękanie skóry na piętach. Do objawów współistniejących możemy zaliczyć: spadek masy ciała, osłabienie organizmu i nadmierne uczucie pragnienia.
Nadwaga i otyłość
Nadprogramowe kilogramy obciążają nasze kończyny dolne, czego efektem może być popękana skóra na piętach. Odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna pomogą nam pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i tym samym zmniejszyć ryzyko rozwoju wielu dolegliwości.
Niedobór witamin
Jeżeli pomimo tego, że pamiętamy o regularnej pielęgnacji stóp, na naszych piętach pojawiają się pęknięcia, może to świadczyć o niedoborze niektórych witamin. Dotyczy to zwłaszcza witaminy A, która wzmacnia i regeneruje naskórek. Deficyt tej cennej witaminy może powodować nadmierną suchość skóry oraz pojawienie się na niej przebarwień i niewielkich zmarszczek. Żeby dostarczyć do organizmu odpowiednią dawkę witaminy A, należy regularnie sięgać po takie produkty jak słodkie ziemniaki, dynia, jarmuż, liście brokułów, szpinak i marchew.
Zbyt mała ilość witaminy B5 również może niekorzystnie wpływać na naszą skórę. Jej niedobór sprawia, że jesteśmy bardziej narażeni na zakażenia, rany na skórze wolniej się goją, a na piętach pojawiają się pęknięcia. Bogatym źródłem witaminy B5 jest m.in.: mięso drobiowe, tłuste ryby, brązowy ryż, banany, brokuły, pomarańcze, ziemniaki, otręby pszenne i awokado.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.