Znak, że trzustka wysiada. Gdy się pojawia, migiem do lekarza

25

Trzustka jest niezwykle ważnym narządem w naszym ciele, dlatego warto codziennie zwracać uwagę na jej zdrowie. Gdy jej funkcjonowanie jest zakłócone, może przez długi czas nie manifestować się jednoznacznymi objawami lub wysyłać sygnały, które łatwo pomylić z innymi problemami zdrowotnymi. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić?

Znak, że trzustka wysiada. Gdy się pojawia, migiem do lekarza
Znak, że trzustka wysiada (Licencjodawca, Y&I-NEO)

Trzustka ma zazwyczaj długość od 15 do 20 cm i waży około 70-110 gramów. Mimo że jest to stosunkowo mały organ, jej funkcje są niezbędne dla życia.

Jest unikalnym organem, ponieważ pełni zarówno funkcje endokrynne (wydzielanie hormonów do krwi), jak i egzokrynne (wydzielanie enzymów do układu pokarmowego). Endokrynna część trzustki produkuje hormony, takie jak insulina i glukagon, które regulują poziom cukru we krwi. Egzokrynna część wydziela enzymy trawienne, które pomagają w trawieniu tłuszczów, białek i węglowodanów.

Trzustka wytwarza codziennie około 1,5 litra soku trzustkowego, który zawiera enzymy takie jak amylaza, lipaza i proteazy. To właśnie te enzymy enzymy są niezbędne do prawidłowego trawienia i przyswajania pokarmów. Problemy z tym narządem mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do zagrożenia życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Produkty, których nie lubi twoja trzustka

Niepokojące symptomy chorej trzustki

Choroby wynikające z nieprawidłowej pracy trzustki to m.in. cukrzyca, przewlekłe i ostre zapalenie trzustki, niedobór enzymów trzustkowych oraz nowotwory trzustki.

Objawy tych chorób zależą od ich zaawansowania. W najcięższych przypadkach pacjenci doświadczają ostrego, trudnego do zniesienia bólu i potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej. Przewlekłe schorzenia trzustki mogą objawiać się:

  • częstymi bólami brzucha i nadbrzusza, 
  • wymiotami, 
  • biegunką, 
  • tłustymi stolcami, 
  • świądem skóry, 
  • wzdęciami oraz problemami z tolerancją glukozy,
  • podwyższonym poziomem cukru we krwi.

Niepokojącym sygnałem może być również utrata wagi, której nie można wyjaśnić zmianą diety, zażywaniem leków, ciężką pracą fizyczną lub intensywnymi ćwiczeniami. Przy łagodniejszych problemach z trzustką może pojawić się nagła ochota na słodkie lub tłuste potrawy, po których spożyciu mogą wystąpić niestrawność.

Po jedzeniu mogą się również pojawić mdłości, nadmierne pocenie się i zmęczenie. Inne objawy to wrażliwość na silne zapachy oraz bóle pleców.

Jeśli zauważymy u siebie któryś z wymienionych wcześniej symptomy, które nie ustępują lub nasilają się, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Regeneracja trzustki

W przeciwieństwie do wielu innych organów, trzustka ma ograniczone zdolności regeneracyjne. Uszkodzenie trzustki, szczególnie przez przewlekłe choroby, często prowadzi do trwałych zmian i upośledzenia funkcji.

Trzustka była jednym z pierwszych organów, które zostały dokładnie opisane przez starożytnych greckich anatomów. Termin "trzustka" pochodzi od greckiego słowa "pankreas", które oznacza "wszystko z mięsa", odnosząc się do mięsistej struktury tego organu.

Autor: BOK
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić