Trzustka ma zazwyczaj długość od 15 do 20 cm i waży około 70-110 gramów. Mimo że jest to stosunkowo mały organ, jej funkcje są niezbędne dla życia.
Jest unikalnym organem, ponieważ pełni zarówno funkcje endokrynne (wydzielanie hormonów do krwi), jak i egzokrynne (wydzielanie enzymów do układu pokarmowego). Endokrynna część trzustki produkuje hormony, takie jak insulina i glukagon, które regulują poziom cukru we krwi. Egzokrynna część wydziela enzymy trawienne, które pomagają w trawieniu tłuszczów, białek i węglowodanów.
Trzustka wytwarza codziennie około 1,5 litra soku trzustkowego, który zawiera enzymy takie jak amylaza, lipaza i proteazy. To właśnie te enzymy enzymy są niezbędne do prawidłowego trawienia i przyswajania pokarmów. Problemy z tym narządem mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do zagrożenia życia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niepokojące symptomy chorej trzustki
Choroby wynikające z nieprawidłowej pracy trzustki to m.in. cukrzyca, przewlekłe i ostre zapalenie trzustki, niedobór enzymów trzustkowych oraz nowotwory trzustki.
Objawy tych chorób zależą od ich zaawansowania. W najcięższych przypadkach pacjenci doświadczają ostrego, trudnego do zniesienia bólu i potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej. Przewlekłe schorzenia trzustki mogą objawiać się:
- częstymi bólami brzucha i nadbrzusza,
- wymiotami,
- biegunką,
- tłustymi stolcami,
- świądem skóry,
- wzdęciami oraz problemami z tolerancją glukozy,
- podwyższonym poziomem cukru we krwi.
Niepokojącym sygnałem może być również utrata wagi, której nie można wyjaśnić zmianą diety, zażywaniem leków, ciężką pracą fizyczną lub intensywnymi ćwiczeniami. Przy łagodniejszych problemach z trzustką może pojawić się nagła ochota na słodkie lub tłuste potrawy, po których spożyciu mogą wystąpić niestrawność.
Czytaj więcej: Tego nie powinno być w majonezie. Nie daj się oszukać.
Po jedzeniu mogą się również pojawić mdłości, nadmierne pocenie się i zmęczenie. Inne objawy to wrażliwość na silne zapachy oraz bóle pleców.
Jeśli zauważymy u siebie któryś z wymienionych wcześniej symptomy, które nie ustępują lub nasilają się, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Regeneracja trzustki
W przeciwieństwie do wielu innych organów, trzustka ma ograniczone zdolności regeneracyjne. Uszkodzenie trzustki, szczególnie przez przewlekłe choroby, często prowadzi do trwałych zmian i upośledzenia funkcji.
Trzustka była jednym z pierwszych organów, które zostały dokładnie opisane przez starożytnych greckich anatomów. Termin "trzustka" pochodzi od greckiego słowa "pankreas", które oznacza "wszystko z mięsa", odnosząc się do mięsistej struktury tego organu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.