Jakie są przyczyny wysokiego cholesterolu?
Za wysoki cholesterol mogą odpowiadać uwarunkowania genetyczne. Warto sprawdzić, czy w twojej rodzinie nikt nie miał problemów z cholesterolem.
Przyczyną twoich dolegliwości zdrowotnych może być bowiem hipercholesterolemia rodzinna. Wpływa na wysoki poziom cholesterolu ma także nadwaga, brak ruchu, wiek oraz dieta bogata w wysokoprzetworzoną żywność, słodkie napoje gazowane, tłuszcze trans, smażone potrawy oraz cukier.
Wyższy poziom cholesterolu obserwuje się także u osób palących papierosy i nadużywających alkoholu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak rozpoznać, że tętnice są zapchane?
Gdy cholesterol zalega w tętnicach, u mężczyzn mogą pojawić się problemy z erekcją. Niestety, wielu panów lekceważy te dolegliwości, myśląc, że to wina przemęczenia lub stresu.
Uwagę należy zwrócić też na dolegliwości bólowe. Pacjenci z wysokim cholesterolem odczuwają ból szczęki i szyi – to pierwszy zwiastun dławicy piersiowej. Ale ból może też obejmować łydki.
Gdy świadczy o zapchanych tętnicach, towarzyszą mu zazwyczaj inne objawy, takie jak drętwienie i osłabienie kończyn. Ból znika, gdy odpoczywamy. Innym objawem może być również ból dolnego odcinka pleców, który związany jest z niedotlenieniem.
To, co powinno nas również zaniepokoić to nadmierne wypadanie włosów. Eksperci uważają, że to bardzo częsty objaw u pacjentów z zapchanymi tętnicami. Co ciekawe, symptom ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Lekceważyć nie wolno też silnego zmęczenia, które utrudnia nam wykonywanie nawet prostych codziennych czynności. Osłabienie organizmu przypomina przeziębienie lub grypę. Do tego może pojawić się nadmierne pocenie się, bóle w klatce piersiowej i łatwa męczliwość.
Zobacz także: Są gorsze niż sądziliśmy. Zwiększają ryzyko raka płuc
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.