Żółciak siarkowy to grzyb, który na pierwszy rzut oka może wyglądać na trującego. Jego charakterystyczny kolor i struktura sprawiają, że wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że w rzeczywistości grzyb ten jest jadalny.
Jak wygląda żółciak siarkowy?
Żółciak siarkowy to charakterystyczny żółtopomarańczowy grzyb o dużych rozmiarach. Jest to grzyb chorobotwórczy, który najczęściej znajduje się na starych i osłabionych drzewach. Jego owocniki są mięsiste i składają się z przyrośniętych bokiem do drzewa kapeluszy. Najczęściej są one ułożone dachówkowato, czyli jeden na drugim. Miąższ żółciaka siarkowego jest natomiast gąbczasty, miękki oraz soczysty. Nie bez powodu grzybiarze nazywają go "kurczakiem z lasu".
Gdzie rosną żółciaki siarkowe?
Żółciaki siarkowe rosną zazwyczaj na drzewach liściastych: wierzbach, akacjach, topolach czy dębach. Często pojawiają się też na drzewach owocowych, np. jabłoniach, orzechach lub czereśniach. Spotkamy je przy drogach, w sadach, w ogrodach i parkach. Rzadziej znajdziemy je natomiast na drzewach liściastych.
Żółciak siarkowy. Czy można go jeść?
Żółciak siarkowy jest grzybem jadalnym, ale tylko i wyłącznie po odpowiedniej obróbce termicznej. Surowy grzyb jest bowiem trujący. Niesmaczne będą również niektóre starsze owocniki żółciaka siarkowego, które bywają twarde i niedobre w smaku.
Aby móc zjeść żółciaka siarkowego, należy przez co najmniej 15-20 minut obgotowywać grzyba. Uzyskaną spod niego wodę należy z kolei wylać. Dopiero później można go smażyć, dusić czy marynować. Według wielu grzybiarzy, ze względu na swoją gąbczastą i delikatną strukturę, przypomina on w smaku kurczaka.
Grzyb ten wyróżnia się także małą zawartością kalorii. W 100 gramach zawiera 375 kcal, dlatego spróbować mogą go nawet osoby na ścisłej diecie niskokalorycznej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.