Czosnek w wersji kiszonej świetnie sprawdza się jako dodatek do kanapki, sałatki i wielu innych potraw. Poza walorami smakowymi posiada także liczne właściwości zdrowotne. Żeby przyrządzić z niego kiszonkę, wystarczy wrzucić do słoików ząbki czosnku i dodać do nich pieprz, ziele angielskie, gorczycę, korzeń chrzanu i suszony koper. Następnie wszystkie składniki należy zalać ciepłą wodą z dodatkiem soli i szczelnie zakręcić słoiki. Po upływie trzech tygodni kiszonka będzie gotowa do spożycia. Kiszonego czosnku lepiej nie pasteryzować, ponieważ w ten sposób możemy stracić jego odżywcze właściwości.
Czosnek po ukiszeniu będzie różnił się smakiem i zapachem od wersji surowej. Nie oznacza to jednak, że przygotowany w ten sposób straci swoje walory zdrowotne. Dzięki zawartości allicyny czosnek uchroni nas przed bakteriami, wirusami i grzybami.
Ten naturalny antybiotyk wykazuje również silne właściwości przeciwutleniające. Regularne spożywanie kiszonego czosnku opóźnia proces starzenia się organizmu, neutralizuje szkodliwe wolne rodniki i zmniejsza ryzyko nowotworów.
Kiszony czosnek zwiększa odporność i pomaga na dolegliwości związane z układem oddechowym i pokarmowym. Można w nim znaleźć sporo cennych elementów takich jak witamina A, C, witaminy z grupy B, selen, magnez potas kobalt wapń nikiel, związki flawonoidowe, olejki eteryczne i saponiny. Obecność kiszonego czosnku w codziennym jadłospisie poprawia wygląd naszej skóry i wpiera prawidłowa prace układu sercowo-naczyniowego.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.