Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Niestety, ilość chorych zwiększa się z roku na rok. Statystyki pokazują, że mężczyźni najczęściej cierpią na raka płuc, prostaty, żołądka, wątroby i jelita grubego. U kobiet dominują przypadki raka szyjki macicy, płuc, jelita grubego, piersi i tarczycy.
Czytaj także: Nigdy nie rób tego po wypiciu kawy. Poważny błąd
Aby zminimalizować ryzyko zdrowotne, powinniśmy unikać alkoholu, papierosów, wysoko przetworzonych produktów, czerwonego mięsa, oraz tłustych, ciężkostrawnych posiłków. To jednak nie jedyny problem. Istotne jest także, aby zwracać uwagę na regularność i pory spożywania posiłków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jadasz późno w nocy? Warto to zmienić
Naukowcy z Barcelona Institute for Global Health przeanalizowali, jak pory spożywania posiłków wpływają na ryzyko nowotworów. Ustalono, że jedzenie po godzinie 21:00, bez co najmniej dwugodzinnego odstępu przed snem, może zwiększać ryzyko powstawania komórek nowotworowych. Dlaczego tak się dzieje? Regularne spożywanie posiłków późnym wieczorem narusza nasz zegar biologiczny, który reguluje cykl snu i czuwania. Przy prawidłowym rytmie dobowym organizm przygotowuje się do nocnego odpoczynku po 21:00, co skutkuje mniejszą aktywnością metaboliczną.
Hiszpańscy badacze przeprowadzili analizę medyczną 1205 pacjentów z rakiem piersi oraz 621 osób z rakiem prostaty. Badani uzupełniali kwestionariusze dotyczące godzin spożywania ostatnich posiłków i snu. Wnioski z tego badania są jednoznaczne. Zauważono, że osoby jedzące tuż przed snem miały o 25% wyższe ryzyko wystąpienia nowotworów w porównaniu do tych, którzy przestrzegali zalecanych godzin posiłków.
Późne jedzenie wpływa także na komfort naszego snu - organizm zamiast odpoczywać, musi tracić energię na trawienie pokarmów. Obfita kolacja tuż przed snem może także zwiększać prawdopodobieństwo pojawienie się nadciśnienia, a także prowadzić do cukrzycy.
Czytaj także: Objaw miażdżycy. Polacy go lekceważą