Pomidory, mimo że są pełne korzystnych składników jak potas, magnez, żelazo i witaminy z grupy B, mogą być szkodliwe, jeśli spożyjemy je na czczo. Osoby zmagające się z wrzodami żołądka lub refluksem żołądkowo-przełykowym powinny unikać pomidorów szczególnie w porze śniadaniowej. W przeciwnym razie możemy spodziewać się przykrych konsekwencji przez resztę dnia.
Ostra papryczka również nie powinna być dodawana do śniadania, gdyż może prowadzić do zgagi. Lepiej wprowadzić ją do diety później w ciągu dnia. Ta sama zasada dotyczy innych popularnych warzyw. Naturalne kwasy w papryce oraz ogórkach mogą drażnić żołądek, więc lepiej ich unikać, jeśli chodzi o pierwszy posiłek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Lubisz paprykę i ogórka na śniadanie? To nie zawsze jest dobry wybór
Czosnek, znany naturalny antybiotyk, wprawdzie wspomaga zwalczanie różnych dolegliwości, ale nie jest zalecany na śniadanie. To zasługa przede wszystkim jednego składnika. Allicyna może nadmiernie obciążać układ trawienny, co niekorzystnie wpłynie na jelita.
Cebula i por spożywane rano mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka, zwiększać produkcję gazów i wywoływać zgagę. Spożywanie ich na pusty żołądek również nie jest najlepszym rozwiązaniem.
Nie tylko warzywa - warto urozmaicić swoje śniadanie
Specjaliści zalecają, aby śniadanie nie składało się wyłącznie z warzyw. Zaburzenie równowagi kwasowej w żołądku poprzez ich nadmiar o poranku może prowadzić do wzdęć. Wzbogacenie ich m.in. o nabiał może znacząco poprawić sytuację.
Osoby z wrzodami żołądka, dwunastnicy lub zapaleniem błon śluzowych układu pokarmowego powinny wykluczyć świeże warzywa ze swoich śniadań. Włączenie ich do diety w godzinach popołudniowych będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.
To jednak wcale nie oznacza, że warzywa na śniadanie są niekorzystne pod każdą postacią. Jeśli zdecydujemy się na warzywa na śniadanie, rozsądniej jest je wcześniej ugotować i dodać na przykład do jajecznicy. Alternatywą dla porannych warzyw może być owsianka z orzechami czy owocami.
Przygotowując śniadanie warto także postawić na mleko oraz produkty podobne, takie jak jogurty naturalne czy maślanka. Dobrym wyborem będzie także pełnoziarniste pieczywo czy musli, wymieszane z płatkami owsianymi czy suszonymi owocami.