Dlaczego warto jeść mandarynki?
W tych popularnych w Polsce cytrusach znajdziemy m.in. witaminę A, E, C, witaminy z grupy B, wapń, potas, magnez, żelazo, polifenole i karotenoidy oraz nobiletynę. Dzięki zawartości wielu cennych elementów mandarynki usprawniają pracę układu immunologicznego, a także zmniejszają ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy typu 2 i anemii.
Poza tym regulują ciśnienie krwi, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wzmacniają kondycję naszej skóry włosów i paznokci. Obecne w mandarynce przeciwutleniacze chronią nas przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i rozwojem komórek nowotworowych oraz opóźniają naturalny proces starzenia się organizmu.
Na co zwrócić uwagę kupując mandarynki?
Kiedy w sklepie spożywczym lub na straganie uda nam się znaleźć mandarynki w niskiej cenie, powinniśmy dowiedzieć się, czy ich jakość jest równie atrakcyjna. W tym celu przed zakupem należy powąchać owoc. Intensywny aromat wydzielany przez cytrusy świadczą o tym, że są świeże i dobre gatunkowo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest kolor. Kupowane przez nas mandarynki powinny być intensywnie pomarańczowe i mieć na skórce brązowych plamek. Jeżeli dotykając owoc, wyczujemy puste miejsce pod skórką, oznacza to, że jest wyschnięty i nie będzie nam smakował. Zdrowe, soczyste i słodkie owoce powinny być jędrne, sprężyste i mieć jak najbardziej okrągły kształt. Najlepiej wybierać mandarynki sprzedawane luzem, a nie w opakowaniach.
Dzięki temu można osobno ocenić każdą z nich. Podczas robienia zakupów warto również zerknąć na ogonek. Ciemna obwódka szypułki oznacza, że mandarynka została zerwana z drzewa jakiś czas temu. Należy zrezygnować z mandarynek przechowywanych w miejscu o bardzo wysokiej temperaturze, ponieważ takie owoce są bardziej narażone na pojawienie się pleśni. Grzyby pleśniowe nie tylko znacznie obniżają walory smakowe produktów spożywczych, ale są też bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą wywołać alergię, zatrucie i schorzenia układu pokarmowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.