Dr Joel Fuhrman jest światowej sławy dietetykiem, propagatorem zdrowego stylu życia, autorem wielu książek i dyrektorem badań w Nutritional Research Foundation. Lekarz jest twórcą wielu prozdrowotnych receptur, które pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre z groźnych chorób cywilizacyjnych. Jedną z nich jest bardzo popularny przepis na zupę antyrakową.
Włączenie tej potrawy do swojego codziennego menu obniża prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu wątroby, żołądka, okrężnicy, jelita cienkiego i grubego, pęcherzyka żółciowego, odbytnicy oraz trzustki.
Zupa antynowotworowa. Składniki:
- 1 szklanka fasoli,
- 4 szklanki wody,
- 4 średnie cebule,
- 3 pory,
- 1 szklanka orzechów nerkowca albo włoskich,
- 6 średnich cukinii,
- 0,25 kg świeżych grzybów,
- 4 szklanki świeżo wyciśniętego soku z marchewki,
- 2 szklanki soku z selera naciowego,
- 2 liście kapusty pekińskiej lub 2 gałązki jarmużu.
Sposób przygotowania zupy antynowotworowej
Namoczoną wcześniej fasolę (najlepsza będzie mung) należy wrzucić do dużego garnka i ugotować. W przypadku fasoli mung gotowanie powinno trwać 20 minut, natomiast większą odmianę gotujemy 30-40 minut. Potem do garnka wrzucamy posiekany jarmuż, kapustę lub inny rodzaj zieleniny. Następnie do mieszanki dodajemy pokrojonego na większe kawałki pora oraz pokrojoną na pół cukinię i cebulę.
Po upływie 15 minut cebulę, cukinię i pora wyjmujemy z garnka za pomocą cedzaka i umieszczamy warzywa w kielichu blendera, dodając również połowę orzechów i chochlę wywaru. Składniki dokładnie miksujemy i wlewamy z powrotem do garnka. Do zupy wlewamy także świeżo wyciśnięty sok z marchwi i selera naciowego, wsypujemy pozostałą ilość orzechów i pokrojone na średniej wielkości kawałki grzyby.
Powstałą mieszaninę gotujemy jeszcze przez około 15 minut. Żeby zwiększyć walory zdrowotne i smakowe zupy, możemy do niej dodać natkę pietruszki.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Tanie wycieczki na wakacje 2022. Ekspertka zdradza najlepsze daty
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.