Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Amadeusz Cyganek | 

Zwiastują raka wątroby. To trzy sygnały, których nie wolno lekceważyć

8

Przyczyn powstawania raka wątroby jest wiele - jedną z nich jest spożywanie alkoholu. Otyłość oraz nałóg palenia papierosów również istotnie zwiększają ryzyko. W początkowych stadiach rozwoju choroba bywa trudna do wykrycia, ale warto zwrócić uwagę na pewne sygnały, które zwiastują jej rozwój.

Zwiastują raka wątroby. To trzy sygnały, których nie wolno lekceważyć
Ból brzucha to jeden z symptomów raka wątroby (Adobe Stock, TheepatheepKawinpathawee)

Zgodnie z informacjami brytyjskiej organizacji Cancer Research UK, która zajmuje się popularyzacją wiedzy o nowotworach i wspieraniem badań w tej dziedzinie, jednym z bardziej oczywistych objawów raka wątroby mogą być widoczne zmiany w okolicach brzucha. Co ważne, istnieje kilka bardzo charakterystycznych objawów.

Tych symptomów nie wolno lekceważyć

Na obecność nowotworu mogą wskazywać różne symptomy, od przewlekłego bólu brzucha, przez wzdęcia lub wodobrzusze, aż po pojawienie się guzka bądź obrzęku po prawej stronie brzucha. Często towarzyszy temu utrata apetytu lub szybkie uczucie nasycenia. Zmiany są więc zarówno widoczne, jak i odczuwalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pięć nietypowych objawów świadczących o raku wątroby

Wymienionym objawom może także towarzyszyć ból w prawym ramieniu, ponieważ wątroba może oddziaływać na nerwy prowadzące do ramienia. To dla wielu może być zaskakująca informacja.

To jednak nie są jedyne powody, które każą podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu. Inne spotykane symptomy raka wątroby obejmują:

  • utratę masy ciała,
  • żółtaczkę, czyli zażółcenie skóry i białek oczu,
  • stale obecne zmęczenie,
  • swędzenie skóry (swędzenie bywa czasem pierwszym zauważalnym objawem u pacjenta!).

W obliczu takich symptomów wskazane jest jak najszybsze zbadanie poziomu bilirubiny we krwi. To badanie, które możemy wykonać praktycznie z dnia na dzień. Norma dla dorosłych wynosi od 0,2 mg/dl do 1,1 mg/dl, a jej przekroczenie może wskazywać na różne dolegliwości, w tym na raka wątroby.

Liczba przypadków raka wątroby rośnie z roku na rok

Dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że w Polsce w 2020 roku odnotowano około 1300 przypadków zachorowań na raka wątroby, a blisko 2200 osób zmarło z powodu tej choroby. Jak zawsze profilaktyka jest niezwykle istotna w kontekście leczenia. Kluczowe znaczenie ma wczesne wykrycie raka, dzięki czemu rokowania są znacznie lepsze — pięcioletnia przeżywalność może wynosić aż 90 proc. dla pacjentów, u których guz nie przekracza 2 cm średnicy. W tym kontekście szybka reakcja jest niezwykle ważna dla procesu rekonwalescencji.

Sporym zagrożeniem dla wielu osób jest także zapalenie wątroby typu C (HCV). Nieleczona choroba może prowadzić zarówno do marskości wątroby, jak i raka, a skala problemu jest duża. Szacuje się, że w Polsce zakażonych HCV jest ok. 140 tysięcy osób.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić