Wpływ jedzenia nabiału na rozwój rak piersi. Najnowsze badania
Naukowcy z Roswell Park Cancer Institute w Buffalo przeprowadzili badania pod kątem wpływu spożywania produktów mlecznych na występowanie raka piersi u kobiet. Wnioski płynące z tej analizy zostały opublikowane w czasopiśmie ”Current Developments in Nutrition".
Zespół badawczy pod kierownictwem dr Susan McCann odkrył, że kobiety jedzące duże ilości twarogu i sera cheddar są bardziej narażone na rozwój nowotworu piersi. Jak się jednak okazuje, stała obecność jogurtu w codziennej diecie może zmniejszać ryzyko tego niebezpiecznego nowotworu.
Zobacz także: Zapycha tętnice cholesterolem. Lepiej sobie odpuścić
Zdaniem naukowców, te sprzeczności wynikają z faktu, że poszczególne produkty różnią się między sobą zawartością elementów odżywczych. Analiza dotyczyła badań prowadzonych przez 11 lat i obejmowała 1237 zdrowych kobiet i 1941 pacjentek borykających się z nowotworem piersi. Wszystkie uczestniczki wypełniły kwestionariusze opisujące sposób odżywiania, dzięki czemu badacze uzyskali szczegółowe informacje o zawartości nabiału w diecie badanych kobiet.
Zobacz także: Cała prawda o laktozie
Zespół naukowy wziął również pod uwagę takie czynniki ryzyka jak wiek, menopauza, uwarunkowania genetyczne oraz BMI. Z badań wynika, że kobiety spożywające znaczne ilości jogurtu były o 39 proc. mniej narażone na raka piersi. Z kolei częste jedzenie serów podnosi ryzyko tego choroby o 53 proc. Dotyczy to właśnie głównie twarogu i serów typu cheddar.
Zobacz także: Uważaj, co jesz. 4 najgorsze produkty w twojej kuchni
Naukowcy są przekonani, że stała obecność niektórych rodzajów nabiału w jadłospisie wpływa na rozwój raka piersi u kobiet, jednak konieczne jest wykonanie kolejnych badań.
"Mamy nadzieję, że dalsze badania pozwolą nam na pełniejsze zrozumienie, jakie produkty żywnościowe warto włączyć do jadłospisu, aby zmniejszyć ryzyko tej choroby" – podsumowała Chreistine Ambroson, jedna z autorek badania.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl