Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Katarzyna Chudzik | 

Zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości. Obciąża wątrobę i nerki

0

Współczesne diety stale ewoluują, a jednym z głównych składników pokarmowych, który często budzi zainteresowanie, jest białko. Choć podkreśla się, że jest to kluczowy składnik przy kontrolowaniu wagi i budowaniu mięśni, białko jest także źródłem kontrowersji w świecie dietetyki. Potwierdzają to najświeższe badania opublikowane w czasopiśmie ''Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences''.

Zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości. Obciąża wątrobę i nerki
Nadmiar nabiału może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie (Licencjodawca, Roberto Machado Noa)

Dźwignia białkowa

Dźwignia białkowa to hipoteza żywieniowa, według której istnieje mechanizm, który reguluje ilość spożywanego białka w celu zaspokojenia zapotrzebowania organizmu.

W praktyce oznacza to, że jeśli dieta jest uboga w białko, organizm może dążyć do spożywania większej ilości kalorii, by dostarczyć sobie odpowiednią jego ilość. Mechanizm ten może prowadzić w konsekwencji do nadwagi i otyłości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To często bagatelizowany problem. Eksperci ostrzegają

Wyniki najnowszych badań

Badania opublikowane w czasopiśmie Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences rzucają nowe światło na problematykę dźwigni białkowej.

Autorzy pracy wskazują na rosnące dowody, że negatywny efekt dźwigni białkowej jest pogłębiony przez czynniki takie jak kultura spożywania przetworzonej żywności oraz zmieniające się zapotrzebowanie na białko w różnych etapach życia (którego mechanizm dźwigni nie zauważa).

W miarę starzenia się nasze naturalne zapotrzebowanie na białko może się zmniejszać, co w połączeniu z innymi czynnikami, takimi jak spadek aktywności fizycznej i niższy wydatek energetyczny, może zwiększać ryzyko otyłości.

Badania wskazują również, że mechanizm dźwigni białkowej ma wpływ na dzieci i nastolatków. Wysokobiałkowe diety podawane we wczesnym dzieciństwie mogą prowadzić do zwiększonych wymagań białkowych w przyszłości.

Czy białko jest korzystne dla zdrowia?

Wysokobiałkowe diety, choć skuteczne w przypadku chęci uzyskania krótkotrwałej utraty wagi, mogą prowadzić do niedoborów innych kluczowych składników odżywczych.

Białka dostarczane w nadmiarze mogą być przekształcane przez organizm w energię zamiast być wykorzystywane do syntezy nowych białek, co może prowadzić do obciążenia narządów takich jak wątroba i nerki. Ponadto, produkty przemiany białek mogą powodować zakwaszenie organizmu, które sprzyja rozwijaniu się stanów zapalnych oraz obciąża układ wydalniczy.

W świetle powyższych spostrzeżeń ważne jest, aby dążyć do zrównoważonej diety, dostarczającej odpowiednich ilości wszystkich składników odżywczych. Zamiast koncentrować się wyłącznie na jednym składniku, jakim jest białko, warto zwrócić uwagę na całość diety i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich proporcjach.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić