Czerwień allura, to oznaczony symbolem E129 syntetyczny barwnik azotowy, który występuje pod postacią soli sodowej. Ma barwę pomarańczowo-czerwoną lub ciemnoczerwoną i charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością w wodzie oraz wysoką odpornością na temperaturę i światło.
Stosowanie tego szkodliwego związku jest zakazane w Danii, Belgii, Niemczech, Francji, Norwegii, Szwajcarii, Szwecji i Australii. W całej Unii Europejskich jest dopuszczony do użytku przy produkcji wyrobów cukierniczych i produktów mięsnych. Dopuszczalne dzienne spożycie E129 to 7 mg/kg masy ciała.
Zobacz także: Pożywka dla raka. Kumuluje się w wątrobie, krwi, nerkach
Czerwień allura znajduje w takich produktach spożywczych jak napoje gazowane i niegazowane, cukierki, żelki, gotowe ciastka, galaretki w proszku, płatki zbożowe, herbatniki czekoladowe, kasze i przetwory mięsne.
Żywności zawierającej E129 powinny unikać osoby ciepiące na astmę, ponieważ może zaostrzać objawy tej choroby. U najmłodszych konsumentów nadmiar tego barwnika może wywoływać ADHD (nadpobudliwość psychoruchową). Ten związek chemiczny jest szczególnie szkodliwy, jeżeli występuje w parze z benzoesanem sodu (E211).
Zobacz także: Wyniszcza narządy. Rakotwórczy związek w twojej kuchni
Czerwień allura zawiera p-krezentynę. Jest to związek występujący w procesie produkcyjnym pigmentów i barwników. Powstaje z 4-chlorotoluenu, substancji o silnym działaniu rakotwórczym. Wyniki trzech różnych badań naukowych potwierdziły, że p-krezydyna może zwiększać ryzyko rozwoju chorób nowotworowych przewodu pokarmowego. Eksperymenty zostały przeprowadzone na myszach, gdyż znając szkodliwość składnika, nikt nie chciał narażać na niebezpieczeństwo ludzi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.