Otyłość – kiedy występuje
Otyłość charakteryzuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie (powyżej 15 proc. masy ciała u dorosłego mężczyzny i ponad 25 proc. u dorosłej kobiety). Pierwszym krokiem, który warto wykonać jest test BMI. O otyłości mówimy, kiedy osoba dorosła ma BMI powyżej 30.
Predyspozycje genetyczne, prowadzenie niezdrowego trybu życia oraz czynniki psychologiczne to tylko niektóre z powodów otyłości. Konsekwencją tego stanu jest pogorszenie jakości życia i zdrowia.
Według Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego w Polsce na nadwagę lub otyłość cierpi 64 proc. mężczyzn i prawie 50 proc. kobiet. Dziś wiadomo, że ma to powiązanie z występowaniem raka.
Według dr. Leo Carlina z Beatson Institute for Cancer Research nadmierne kilogramy mogą powodować aż 13 różnych rodzajów raka, w tym nowotwór piersi, jajnik oraz nerek.
Otyłość – druga na liście pod względem powodowania raka
Cancer Research UK opublikowało listę możliwych do wyeliminowania przyczyn tej groźnej choroby. Nadwaga i otyłość znalazły się na drugim miejscu. Takich przypadków występuje rocznie 22 761. Alkohol, papierosy, przetworzone mięso czy niezanieczyszczone powietrze są zdecydowanie niżej na liście.
Specjaliści już od lat mieli podejrzenie, że otyłość powoduje przewlekły stan zapalny w organizmie. Tkanka tłuszczowa powoduje produkowanie cytokin. Są to cząsteczki, które wywołują reakcja zapalne i oddziałują na metabolizm. Komórki odpornościowe, które niszczą nowotwory, są zatykane przez tłuszcz. Spowalniają i tracą umiejętność walki z nowotworem.
Prof. Lydia Lynch i jej zespół chce opracować takie związki, które będą potrafiły blokować wychwyt tłuszczu przez komórki potocznie zwane ”naturalnymi zabójcami”. Specjalistka podkreśla jednak, że szybsza i bezpieczniejsza metoda to po prostu zrzucenie zbędnych kilogramów. Pomoże w tym zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Dzięki temu komórki odzyskają swoją dawną moc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl