Syrop kukurydziany inaczej syrop glukozowo-fruktozowy charakteryzuje się niską lepkością, nie ulega krystalizacji, nie wymaga rozpuszczania, jest odporny na działanie szkodliwych bakterii i łatwy w transporcie, a jego produkcja jest tańsza niż wyprodukowanie zwykłego cukru. Te wszystkie czynniki sprawiają, że producenci żywności chętnie dodają ten produkt do swoich wyrobów.
Syrop kukurydziany jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym. Znajdziemy go m.in. ciastkach, lodach, dżemach, jogurtach, musztardach, ketchupach, napojach, gotowych sałatkach, pieczywie, konserwach, płatkach śniadaniowych i fast foodach. Niestety ten produkt podobne jak cukier może być szkodliwy dla naszego organizmu.
Nadmiar syropu glukozowo-fruktozowego przyczynia się do rozwoju nadwagi, otyłości, cukrzycy typu 2. Poza tym znacznie podnosi poziom trójglicerydów we krwi, zwiększając tym samym ryzyko stłuszczenia wątroby, miażdżycy, zawału serca, choroby niedokrwiennej serca i problemów z nerkami.
Kolejnym zagrożeniem dla zdrowia, jakie może nieść ze sobą regularne sięganie po syrop glukozowo-fruktozowy, jest rozwój komórek nowotworowych w jelicie grubym.
Badacze z Weill Cornell Medicine i NewYork-Presbyterian Hospital przeprowadzili eksperyment na myszach z udziałem tej substancji słodzącej. Amerykańscy naukowcy codziennie przez 9 tygodni podawali zwierzętom syrop kukurydziany i po jakimś czasie u gryzoni stwierdzono guzy w jelitach. Wyniki badań sugerują, że syrop glukozowo-fruktozowy, może mieć podobny wpływ na organizm człowieka. Naukowcy zapowiedzieli, że badania będą kontynuowane.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.