Rakotwórcza żywność
Za rakotwórczą żywność uważa się produkty, w których znajdują się szkodliwe substancje, takie jak: pestycydy, metale ciężkie, dioksyny, bisfenol A czy aflatoksyny.
Związki te nazywa się kancerogenami, ponieważ są w stanie uszkodzić komórki DNA i tym samym zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu. Jakich produktów powinniśmy więc unikać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Słone przekąski
Sól w niewielkich ilościach jest potrzebna. Zawiera ona sód, który pomaga utrzymać właściwą równowagę wodno-mineralną i rozluźnia mięśnie.
Problem w tym, że w dzisiejszych czasach sól dodawana jest praktycznie wszędzie, co powoduje nawet kilkukrotne przekroczenie dziennego zapotrzebowania na ten składnik.
Spożywana w dużych ilościach sól zwiększa ryzyko pojawienia się nadciśnienia. Chlorek sodu działa drażniąco, powodując mikrouszkodzenia w obrębie przełyku i błony śluzowej żołądka, co powoduje zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów tych organów.
Oprócz tego w słonych przysmakach (takich jak popcorn czy orzeszki) mogą znajdować się aflatoksyny wykazujące szkodliwe działanie na organizm ludzki.
Czytaj także: Lepiej uważaj. W takiej formie działa jak trucizna
Przetworzone mięso
Do żywności rakotwórczej zaliczyć można również przetworzone mięso, a więc parówki, konserwy, pasztety czy gotowe produkty garmażeryjne.
Nie trzeba wiele – wystarczy zaledwie 100 g przetworzonego mięsa dziennie, aby zwiększyć ryzyko zachorowania na raka żołądka, trzustki oraz jelita grubego.
Zarówno w przetworzonym mięsie, jak i słonych przekąskach zazwyczaj znajduje się nie tylko sól, ale również sztuczne barwniki, konserwanty, olej palmowy czy syrop glukozowo-fruktozowy, który jest kolejną bolączką naszych czasów.
Składniki te mogą doprowadzić do stanu zapalnego oraz wpływają negatywnie na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto ich regularne spożywanie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, a także podnosi poziom cholesterolu oraz trójglicerydów.
Groźne może być nie tylko przetworzone mięso, ale również mięso smażone, grillowane lub wędzone. Lepiej postawić na duszenie, pieczenie bądź gotowanie na parze.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.