W swoim specjalnym raporcie International Agency for Research on Cancer przedstawiła listę chorób nowotworowych, które mogą być związane z nieprawidłową masą ciała. Jedną z tych schorzeń jest złośliwy rak sutka, który najczęściej dotyka kobiety po menopauzie. Okazuje się, że nadwaga także może znacznie zwiększać ryzyko raka piersi (nawet o 40 proc.). Zmiany hormonalne związane z menopauzą, mniej aktywny tryb życia i spowolniony metabolizmu wraz z wiekiem to czynniki przyczyniające do wzrostu masy ciała.
Nowotwór jelita grubego bardzo często przez dłuższy czas nie daje o sobie znać lub wysyła mało charakterystyczne i przez to mylące objawy. Osoby otyłe są o 30 proc. bardziej narażone na rozwój tej podstępnej choroby, niż ci, którzy mają normalną wagę.
Otyłość i nadwaga związana ze zmianami hormonalnymi także może przyczynić się do wystąpienia raka okrężnicy. Nadmiar tkanki tłuszczowej nierzadko powoduje refluks lub niestrawność. Tego typu dolegliwości mogą sprzyjać rozwojowi raka przełyku. Z kolei zaburzenie flory bakteryjnej może powodować rozwój komórek nowotworowych w górnej części żołądka.
Nadmiar tłuszczu może być równie groźny co alkohol i powodować stany zapalne wątroby, a nawet przyczynić się do nowotworu tego narządu. Osoby z nieprawidłową wagą dwa razy częściej zapadają na raka wątroby i nerek. Otyłość podnosi również ryzyko nowotworu trzustki i raka pęcherzyka żółciowego.
Otyłość to też jeden z czynników ryzyka szpiczaka mnogiego, guza mózgu i rdzenia kręgowego, czyli oponiaka oraz nowotworu trzonu macicy i jajnika.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.