Dietetycy i lekarze szacują, że odpowiednia dieta może zapobiec występowaniu prawie jednej trzeciej chorób nowotworowych.
Artykuły żywnościowe, oprócz składników odżywczych, mogą zawierać potencjalne mutageny i kancerogeny. Niektóre z nich występują naturalnie w żywności, inne powstają podczas obróbki termicznej oraz niewłaściwego przechowywania produktów spożywczych. Szacuje się, że przyczynę przynajmniej 30 proc. nowotworów stanowi zła dieta - podkreśliła podczas rozmowy z WP abcZdrowie psychodietetyk i technolog żywności Joanna Mulik-Buczma.
Czytaj także: Pierwszy objaw nerwicy przełyku. Może odbić się na sercu
Do produktów zawierających substancje potencjalnie kancerogenne możemy zaliczyć produkty mające w swoim składzie znaczne ilości soli. Należą do nich m.in.: sosy w proszku, zupy instant, przetwory mięsne, mieszanki przypraw, słone przekąski i fast foody. Nadmiar sodu sprawia, że tego rodzaju artykuły spożywcze mogą w rezultacie przyczynić się do rozwoju raka żołądka, przełyku i jamy ustnej. Na rozwój komórek nowotworowych w organizmie są w dużym stopniu narażone również osoby regularnie sięgające po słodycze i słodkie napoje.
Dotyczy to też produktów cukierniczych, piekarniczych i wyrobów garmażeryjnych, w których składzie znajdziemy sporo rafinowanej mąki. Wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów z Second World Cancer Research Fund potwierdziły, że cukier jest substancją o działaniu prozapalnym.
Poza tym nadmiar cukru wywołuje nagłe skoki glukozy w krwiobiegu, które przyczyniają się do zachorowania na niektóre rodzaje raka. W słodkich produktach bardzo często znajduje się też syrop glukozowo-fruktozowy. Ta substancja o wysokiej zawartości fruktozy również zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów przewodu pokarmowego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.