Zakrzepica jest powikłaniem takich schorzeń jak cukrzyca, żylaki, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Podczas rozwoju tej choroby następuje tworzenie się złogów w naczyniach krwionośnych, które zaburzają prawidłowe krzepnięcie krwi.
Do jej czynników ryzyka możemy zaliczyć m.in.: siedzącą i stojąca pracę, palenie papierosów, niewłaściwe leczenie wyżej wspomnianych dolegliwości lub regularne sięganie po niezdrową żywność.
Jak się okazuje, produkty mogące przyczynić się do zachorowania na zakrzepicę, są uwielbiane przez wielu mieszkańców naszego kraju i znajdują się praktycznie w każdej polskiej kuchni. W trosce nasze zdrowie powinniśmy ograniczyć do minimum lub a najlepiej całkowicie zrezygnować ze spożywania fast foodów, serków topionych ciastek, tłustych deserów, batoników, gotowych wyrobów cukierniczych, białego pieczywa, gotowych dań i zupek chińskich.
Podobnie jest z napojami gazowanymi i niegazowanymi o dużej zawartości cukru. Warto również wykluczyć ze swojej diety czerwone mięso i wysokoprztworzone produkty mięsne takie jak konserwy, pasztety, parówki, konserwy i niektóre wędliny.
Osoby znajdujące w podwyższonej grupie ryzyka zakrzepicy powinny szczególnie uważać na jedzenie bogate w tłuszcze trans, które podnoszą stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu.
Z kolei produkty słodzone zwiększają poziom cukru we krwi, przez co przyczyniają się do rozwoju dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego. W profilaktyce przeciwzakrzepicowej ważną rolę odgrywa również dieta składająca się z żywności pełnoziarnistej, warzyw, owoców, chudego białego mięsa, roślin strączkowych i nabiału.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.