Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Zwróć uwagę na dłonie. Objawy choroby nasilają się zimą

3

Niektórzy ludzie, wyjątkowo źle znoszą niską temperaturę panującą na zewnątrz. Ale jeśli trzymanie zimnego napoju, czy zimnego uchwytu w autobusie nawet w lecie powoduje u nich bolesne objawy, to prawdopodobnie cierpią na poważną chorobę.

Objawy chorobyą Raynauda widać na dłoniach
Objawy chorobyą Raynauda widać na dłoniach

Rachel Smith z Sacramento w USA cierpi na bardzo rzadkie schorzenie nazywane chorobą Raynauda. Osoby borykające się z tą dolegliwością są nadwrażliwe na niską temperaturę. Nie chodzi tylko o minusową temperaturę, która panuje za oknem podczas zimowych miesięcy czy za bardzo podkręconą klimatyzację w lecie. U pacjentów z chorobą Raynauda trzymanie zimnej kierownicy lub zmrożonego drinka w upalny dzień powoduje objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Inną przyczyną pojawienia się tych symptomów jest stres.

Gdy Amerykanka ma atak choroby, jej palce dłoni i stóp robią się białe lub zmieniają kolor na biały, a potem robią się żółte. Podobne objawy można zauważyć na uszach kobiety. Jest to spowodowane nadmiernym zwężeniem naczyń krwionośnych. Choroba Raynauda powoduje również drętwienie rąk, brak czucia, dolegliwości bólowe i problemy z utrzymaniem w dłoniach przedmiotów codziennego użytku.

"Na początku to przypomina trochę mrowienie. Problem w tym, że jest znacznie bardziej intensywne, przez co nie jestem w stanie normalnie funkcjonować" – powiedziała Sara Smith w jednym z wywiadów.

Z powodu nadwrażliwości na zimno, kobieta niezależnie od pory roku zawsze ma przy sobie rękawiczki i czapkę. Nawet zimny wiatr potrafi spowodować ból nie do zniesienia. Niektórzy ludzie uważają, że Rachel jest po prostu bardziej wrażliwa na zimno. Te osoby zapewne nie zdają sobie sprawy jak bolesne i uciążliwe są objawy tej rzadkiej, aczkolwiek bardzo poważnej choroby.

Z badań statystycznych wynika, że na tę chorobę cierpi ok. 5 proc. ludzi na świecie. Na zespół Raynauda częściej skarżą się kobiety niż mężczyźni. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również osoby, które na co dzień używają silnie wibrujących narzędzi, takich jak wiertarka czy młot pneumatyczny.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić