Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Zwróć uwagę na dłonie. Objawy choroby nasilają się zimą

3

Niektórzy ludzie, wyjątkowo źle znoszą niską temperaturę panującą na zewnątrz. Ale jeśli trzymanie zimnego napoju, czy zimnego uchwytu w autobusie nawet w lecie powoduje u nich bolesne objawy, to prawdopodobnie cierpią na poważną chorobę.

Objawy chorobyą Raynauda widać na dłoniach
Objawy chorobyą Raynauda widać na dłoniach

Rachel Smith z Sacramento w USA cierpi na bardzo rzadkie schorzenie nazywane chorobą Raynauda. Osoby borykające się z tą dolegliwością są nadwrażliwe na niską temperaturę. Nie chodzi tylko o minusową temperaturę, która panuje za oknem podczas zimowych miesięcy czy za bardzo podkręconą klimatyzację w lecie. U pacjentów z chorobą Raynauda trzymanie zimnej kierownicy lub zmrożonego drinka w upalny dzień powoduje objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Inną przyczyną pojawienia się tych symptomów jest stres.

Gdy Amerykanka ma atak choroby, jej palce dłoni i stóp robią się białe lub zmieniają kolor na biały, a potem robią się żółte. Podobne objawy można zauważyć na uszach kobiety. Jest to spowodowane nadmiernym zwężeniem naczyń krwionośnych. Choroba Raynauda powoduje również drętwienie rąk, brak czucia, dolegliwości bólowe i problemy z utrzymaniem w dłoniach przedmiotów codziennego użytku.

"Na początku to przypomina trochę mrowienie. Problem w tym, że jest znacznie bardziej intensywne, przez co nie jestem w stanie normalnie funkcjonować" – powiedziała Sara Smith w jednym z wywiadów.

Z powodu nadwrażliwości na zimno, kobieta niezależnie od pory roku zawsze ma przy sobie rękawiczki i czapkę. Nawet zimny wiatr potrafi spowodować ból nie do zniesienia. Niektórzy ludzie uważają, że Rachel jest po prostu bardziej wrażliwa na zimno. Te osoby zapewne nie zdają sobie sprawy jak bolesne i uciążliwe są objawy tej rzadkiej, aczkolwiek bardzo poważnej choroby.

Z badań statystycznych wynika, że na tę chorobę cierpi ok. 5 proc. ludzi na świecie. Na zespół Raynauda częściej skarżą się kobiety niż mężczyźni. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również osoby, które na co dzień używają silnie wibrujących narzędzi, takich jak wiertarka czy młot pneumatyczny.

Autor: KAM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nietypowy widok w lesie. "Natura potrafi zaskakiwać"
Dwie rosyjskie rafinerie bez ropy? Skuteczny atak Ukrainy
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Auto utknęło na środku
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić