Przyczyny opuchlizny wokół kostek
Zakrzepica żył głębokich. Stanu, w którym zakrzep krwi formuje się w jednej z żył głębokich. Oderwanie się skrzepu i przemieszczenie do płuc może doprowadzić nawet do śmierci.
Zapalenie żył. Stanu zapalnego, który często wiąże się z bólem i miejscowym zaczerwienieniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przewlekła niewydolność żylna. Związanej z osłabieniem zastawek, czyli przegród w naczyniach krwionośnych, które mają za zadanie zapobiegać cofaniu się krwi.
Niewydolność serca. Stanu, w którym nieprawidłowe funkcjonowanie lub struktura serca upośledzają jego zdolność do zagwarantowania przepływu krwi adekwatnego do potrzeb organizmu.
Niewydolność nerek. Schorzenia, przy którym dochodzi do niedostatecznego oczyszczania krwi i usuwania wody z organizmu, co prowadzi do wzrostu stężenia produktów przemiany materii i toksyn oraz przewodnienia.
Obrzęk limfatyczny. Opuchnięte kostki mogą również wiązać się z ciążą oraz przyjmowaniem niektórych leków - np. antyhipertensyjnych lub kortykosteroidów.
Czytaj też: Wystarczy dodać wodę. Tani patent na ból stawów
W zależności od przyczyny opuchnięcia kostek, obrzękowi mogą towarzyszyć również:
- ból lub uczucie napięcia w okolicy kostki,
- zmieniony kolor skóry w okolicy obrzęku,
- gorączka w przypadku infekcji,
- utrata wagi, nudności lub wymioty w przypadku problemów z nerkami,
- trudności w oddychaniu lub ból w klatce piersiowej w przypadku problemów z sercem.
Zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku niewytłumaczalnego lub nagłego opuchnięcia kostek, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne poważne objawy.
Warto przy tym pamiętać, że do czynników ograniczających ryzyko opuchlizny na skutek problemów z żyłami należą regularne ćwiczenia (pomagają przyspieszyć krążenie krwi, co zmniejsza ryzyko powstawania skrzepów) i unikanie długotrwałego siedzenia/stania w tej samej pozycji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.