Pałeczkowatość palców – czym jest?
Pałeczkowatość palców może być też wadą wrodzoną, ale występuje ona bardzo rzadko. Dużo częściej pojawiają się jako sygnał rozwijającej się choroby. Najczęściej kojarzone są z chorobami układu oddechowego. Mogą być sygnałem, że w organizmie rozwija się rak płuc.
Paznokieć zostaje uniesiony i przybiera kształt szkiełka od zegarka. Wokół niego może pojawiać się też zaczerwienie i rumień. Spowodowane jest to obrzękiem i proliferacją tkanki łącznej.
Ze względu na charakterystyczny kształt, nazywane są też ''palcami dobosza''. W bardzo rzadkich przypadkach palce pałeczkowate pojawiają się na stopach. Zniekształcenie, które pojawia się na palcach, jest niebolesne.
Kiedy występują pałeczkowate palce?
Pałeczkowatość może też świadczyć o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, gruźlicy, mukowiscydozie, sarkoidozie i śródmiąższowej chorobie płuc. Objaw ten pojawia się także w przypadku innych chorób m.in. układu krążenia. Są objawem wrodzonych wad serca, infekcyjnego zapalenia wsierdzia lub tętniaka aorty.
Jeśli pałeczkowate palce występują tylko u jednej ręki lub ograniczają się do kilku palców, może to świadczyć o porażeniu splotu barkowego lub zapaleniu nerwu ośrodkowego. Taki objaw pojawia się również w przypadku tętniaka aorty lub tętnicy podobojczykowej.
Niewiele osób wie, że zmiany na palcach mogą wystąpić też w chorobach układu pokarmowego. Są objawem choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz marskości wątroby. Mogą też zwiastować raka przełyku, żołądka i okrężnicy.
Palce dobosza mogą też być symptomem chorób endokrynologicznych takich jak nadczynność przytarczyc, Gravesa-Basedova,czy akromegalii.
Jeśli zauważymy taki objaw u siebie lub u bliskich, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.