Drętwienie rąk może ostrzegać o problemach w mózgu
Bardzo często drętwienie i mrowienie rąk czy nóg jest efektem długotrwałego przebywania w jednej pozycji. Dotyczy to zarówno pozycji stojącej, jak i siedzącej. Czasem jednak przyczyna tego nieprzyjemnego uczucia tkwi zupełnie gdzie indziej. Parestezje mogą oznaczać, że do naszego mózgu nie jest dostarczana odpowiednia ilość tlenu. Niedotlenienie mózgu to bardzo poważny stan, który zaburza prawidłowe działanie organizmu, a w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci.
Zobacz także: Zaczyna się od skurczu w łydkach. Potem wysiada serce
Na parestezje skarżą się również osoby cierpiące na przepuklinę krążka międzykręgowego, miażdżycę, cukrzycę, stwardnienie rozsiane, zespół cieśni nadgarstka, migrenę i niedoczynność tarczycy. Parestezje mogą być także związane z urazem nerwów, niedoborem witaminy B12 lub uszkodzeniem układu nerwowego przez substancje toksyczne takie jak alkohol, papierosy czy metale ciężkie.
Jak się okazuje, powodów niewłaściwego odczuwania bodźców zewnętrznych jest wiele. Jeżeli zdarzają się często, wtedy warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania. W tym przypadku najczęściej wykonuje się rezonans magnetyczny, tomografię komputerową lub badanie rentgenowskie.
Parestezji nie wolno lekceważyć szczególnie, gdy poza drętwieniem czy mrowieniem odczuwamy inne dolegliwości. Najbardziej niepokojące objawy współwystępujące to: paraliż, zaburzenia równowagi, trudności z poruszaniem się, problemy ze wzrokiem, niewyraźne mówienie, oszołomienie lub utrata przytomności.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.