Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Zwykła krostka? Uważaj, tak maskuje się rak jelit i trzustki

146

U co trzeciego pacjenta przed rozpoznaniem choroby nowotworowej na ciele pojawiają się bolesne, czerwone guzki, pęcherzyki, krostki lub owrzodzenia. To dlatego lekarze apelują, aby nigdy nie lekceważyć nawet najmniejszych zmian skórnych.

Krostki mogą być objawem raka
Krostki mogą być objawem raka

Wielu myśli, że to tylko krosta. Tak często objawia się rak

Nieswoiste zapalne choroby jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna mogą objawiać się zmianami skórnymi, które w zależności od etapu choroby pojawiają się na ciele z różnym nasileniem.

Również w przypadku osób cierpiących na rumień guzowaty, na ciele, głównie na podudziach pojawiają się bolesne guzy i guzki. Nawet 15 proc. chorych rozwija właśnie takie objawy choroby.

Zmiany skórne mogą być wywołane również przez niedobór cynku. Należy pamiętać, że upośledzenie jego wchłaniania występują przy chorobach zapalnych jelit, trzustki i nerek. Wówczas na ciele chorego można zaobserwować zmiany rumieniowo-złuszczające. Czerwone krosty lub guzki, które szybko rozprzestrzeniają się po całym ciele mogą występować u pacjentów z piodermią zgorzelinową. Zbagatelizowane objawy tej choroby mogą doprowadzić nawet do śmierci.

Najczęściej pojawiają się w okolicy otworów, np. uszu czy nosa, ale atakują też wewnętrzne części kończyn. Symptomy skórne manifestują się też w przypadku zakażenia przewodu pokarmowego pasożytami lub bakteriami. Eksperci ostrzegają, że również toczeń objawia się wysypką na środkowej części twarzy – atakuje nos, policzki i czoło.

Ale wykwity skórne mogą rozwijać się w przypadku, gdy komórki nowotworowe zaatakowały ciało. Nie można ich wówczas wyleczyć żadnymi standardowymi metodami leczenia dermatologicznego. Zmiany te nazywane są zespołami paraneoplastycznymi. Zaczynają łagodnieć i ustępować dopiero wtedy, gdy pacjent zostanie poddany terapii stosowanej w przypadku nowotworów.

Charakterystyczne dla chorób nowotworowych, zwłaszcza w przypadku gruczolakoraka żołądka jest rogowacenie ciemne. Towarzyszy mu świąd, a zmiany można zaobserwować w fałdach skórnych oraz zgięciach, rzadziej pojawiają się na wargach czy w okolicy powiek. Rogowacenie ciemne to również objaw raka żołądka i oskrzeli.

Autor: KGG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić