Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

UOKiK poparł Ubera. "Nie eliminuje konkurencji"

21

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zabrał głos w publicznej dyskusji o "korzyściach i potencjalnych zagrożeniach" płynących z obecności usług przewozowych Uber w Polsce.

UOKiK poparł Ubera. "Nie eliminuje konkurencji"
(Youtube.com, abovethecrowd.com)

*Polski urząd poczuł się wezwany do tablicy. *Poddał więc analizie wpływ "pojawienia się na rynku platform internetowych kojarzących kierowców z pasażerami". Firmy przewozowe z rynków, na których pojawia się Uber, oskarżają przedsiębiorstwo o łamanie prawa i nieuczciwą konkurencję. Nieraz dochodzi do rękoczynów i bicia kierowców afiliowanych przy Uberze. Co na to UOKiK?

Innowacyjność Uber nie nosi znamion działań nastawionych na eliminowanie konkurencji. (...) W opinii UOKiK wejście przedsiębiorstwa Uber na lokalne rynki transportu osobowego w Polsce, jak również jego dotychczasowe funkcjonowanie, wpływa na rozwój konkurencji na tych rynkach, co ma pozytywne przełożenie na sytuację konsumentów - czytamy na stronie uokik.gov.pl.

Zdaniem Urzędu dzięki Uberowi konsumenci będą mieli do wyboru więcej usług. Z kolei firmy przewozowe zyskają, bo wobec większej konkurencji będą musiały podnosić jakość swoich usług. A poza tym, kto broni polskim korporacjom taksówkarskim naśladować Ubera?

Podstawowe technologie, które wykorzystuje Uber, nie są chronione patentami, możliwe jest zatem wykorzystanie tego modelu biznesowego przez konkurencyjnych przedsiębiorców, którzy mogą poddawać go dalszym modyfikacjom z korzyścią dla rozwoju konkurencji, a przez to konsumentów - zauważa Urząd.

UOKiK odniósł się do najczęstszych oskarżeń. Analiza porusza kwestię płacenia składek przez kierowców, obowiązku montowania taksometrów oraz obsługę reklamacji. W sprawie podatków Urząd odsyła do opinii Ministerstwa Finansów. Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych kierowcy są zobowiązani płacić podatek z tytułu dochodu za usługi transportowe. Co innego Uber jako firma. Z reklamacjami nie ma problemu, bo "przedsiębiorca posiada odpowiednie zaplecze organizacyjne". Z kolei wywieszanie tabeli opłat czy montowania taksometrów nie jest konieczne, bo konsument jest chroniony przed nadużyciami.

W opinii UOKiK usługa Uber zapewnia nie mniejszy poziom ochrony przed (...) nadużyciami, gdyż wysokość opłat jest kalkulowana w oparciu o przejrzyste stawki i obiektywne parametry - stwierdza Urząd.

Urzędnicy ostatecznie zalecają dostosowanie polskiego prawa do nowego typu usług. Zaznaczają jednak, że zmiany regulacyjne powinny być "wyważone i adekwatne do skali identyfikowanych problemów". Chodzi o to, by konkurencji sprzyjać, a nie ją dusić.

Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Co zamiast gwiazdy betlejemskiej? Te rośliny ozdobią dom na święta
Bójka w Płocku z udziałem Kolumbijczyków. Prokuratura zabrała głos
Gwiazda betlejemska gubi liście? Ten domowy nawóz rozwiąże problem
Episkopat krytykuje edukację zdrowotną. "Jest sprzeczna z konstytucją"
To już pewne. Orban zapowiada, co zrobi z premierem Izraela
Polscy żołnierze w Korei Południowej. Trwają szkolenia
Zamiokulkas ma żółte liście? Wsadź to do doniczki, a problem zniknie
Czy grozi ci mandat, jeśli nie odśnieżysz auta? Odpowiedź nie jest oczywista
Pojechali na osiedle Czarnka. "O tym panu nie będę rozmawiał"
Przyspieszył nagranie z Putinem. Oto co zobaczył
Nowak o nowym przedmiocie w szkołach. "Trzeba stanąć do konkretnej walki"
Rosjanie wystrzelili tę rakietę po raz pierwszy. "To akt desperacji"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić