aktualizacja 

Sąd unieważni wyborcze zwycięstwo PiS? To możliwe

19 stycznia Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy wybory parlamentarne wygrane przez Prawo i Sprawiedliwość są ważne. Zgłoszono 77 protestów. Do rozpatrzenia został jeszcze jeden, kluczowy dla wyborczego zwycięstwa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Sąd unieważni wyborcze zwycięstwo PiS? To możliwe
(East News, STANISLAW KOWALCZUK)

Sąd Najwyższy może unieważnić wybory. Chodzi o skargę na fakt, że partie PiS, Polska Razem i Solidarna Polska wystartowały w wyborach jako jeden komitet wyborczy, a w praktyce była to koalicja trzech ugrupowań. Politycy z partii Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry, którzy dostali się w ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu, nie należeli formalnie do PiS, jednak weszli do parlamentu na podstawie porozumienia z partią Kaczyńskiego, zwanym umową koalicyjną.

Sąd Najwyższy będzie rozpatrywał sytuację w której PiS, Polska Razem i Solidarna Polska startowały jako komitet wyborczy choć w rzeczywistości była to koalicja wyborcza trzech partii. Państwowa Komisja Wyborcza już przy rejestracji komitetów zwracała na ten fakt uwagę ale jej zadaniem nie jest rozstrzyganie wewnętrznych porozumień pomiędzy partiami. Robi to Sąd Najwyższy. PKW jako pierwsza zwróciła uwagę, że o miejscu polityków z partii Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina na listach PiS nie decydowała przynależność do PiS ale udział w koalicji na podstawie aneksu do umowy koalicyjnej - czytamy na stronie gkraport.com.

Czy ostatni protest ma zatem sens? Autorzy portalu gkportal.com uważają, że tak, a przedwyborcza fikcyjna fuzja trzech prawicowych partii mogła wprowadzić wyborców w błąd.

Tym samym nie był to komitet ale koalicja wyborcza – na takim stanowisku stanęło PKW ale dopiero Sąd Najwyższy decyduje czy miało to wpływ na wynik wyborczy. Co to znaczy? Że sąd zdecyduje według własnej interpretacji czy ludzie głosujący na komitet wyborczy PiS wiedzieli, że w jego skład wchodzą też inne partie i kandydują osoby należące do innych niż PiS ugrupowań - kontynuują Rafał Kasprów i Maciek Gorzeliński, autorzy portalu gkraport.com.

Sąd Najwyższy zadecyduje o ważności wyborów w pełnym składzie. Posiedzenie odbędzie się z udziałem członków Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w celu podjęcia uchwały w przedmiocie ważności wyborów do Sejmu RP i Senatu RP przeprowadzonych 25 października 2015 r. odbędzie się 19 stycznia 2016 r. - czytamy na stronie Sądu Najwyższego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić