Poszedł do starej kamienicy w Łodzi. Oto co odkrył

29

Przy ulicy Zachodniej 78 w Łodzi społecznicy odkryli starą synagogę. Świątynia jest dziedzictwem żydowskiej historii miasta. Kamienica, w której odkryto synagogę, przeznaczona jest do rozbiórki.

Poszedł do starej kamienicy w Łodzi. Oto co odkrył
Przy ulicy Zachodniej 78 w Łodzi społecznicy odkryli starą synagogę. (Facebook, Wikiemdia Commons)

Zapomnianą synagogę odkrył łódzki społecznik Radosław "Redman" Stępień, który dokumentuje łódzkie zabytki i kamienice. Mężczyzna poszedł do starej kamienicy przy ulicy Zachodniej 78, by sfotografować ją przed tym, jak zostanie rozebrana. Okazało się za zamurowanymi drzwiami, kryje się dawna synagoga. Udało się do niej wejść przez rozbite okno.

Stępień o swoim znalezisko poinformował innego społecznika Dawida Gurfinkiela ze stowarzyszenia HaKoach i członka gminy żydowskiej. Na miejscu odkryli resztki religijnego szala, żydowskie księgi, gazety, jarmułkę, a nawet oficjalny list do premiera Józefa Cyrankiewicza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trzęsienie ziemi w Turcji. "Największa tragedia ostatnich lat"

Synagoga znajdująca się w Łodzi, w kamienicy przy ulicy Zachodniej 78, od czasu zakończenia II wojny światowej do 1997 roku, była główną synagogą w Łodzi. Została założona po 1945 roku, przez rabina Zew Wawę Morejnę.

Obok synagogi mieściła się siedziba gminy żydowskiej oraz mieszkanie rabina. Po wyjeździe z Polski rabina Morejny w 1973 roku synagoga była użytkowana okazjonalnie przez pozostałą w mieście społeczność żydowską. Zlikwidowana w 1998 roku, po przeniesieniu siedziby gminy żydowskiej do odzyskanego budynku przy ulicy Pomorskiej 18. Od 25 lat niszczeje i stoi zapomniana.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co się stanie z synagogą?

Jak ustalił "Dziennik Łódzki" oficyna jest częściowo własnością miasta. Jolanta Baranowska z biura prasowego łódzkiego magistratu mówi, że pomieszczenia od lat 90. nie jest użytkowana przez Żydów. - Mogę tylko domniemywać, że podczas przeprowadzki zabrali wszelkie rzeczy, które stanowiły wartość - szczególnie religijną - wyjaśnia w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim".

Dwa miesiące temu Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków stwierdził, że budynek ten nie posiada żadnych wybitnych wartości - dodaje Jolanta Baranowska.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić