Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Tego chleba nigdy nie kupuj. Oto powód

188

Wybierając pieczywo powinniśmy nie tylko kierować się smakiem, ale i jakością kupowanego przez nas produktu. Eksperci ostrzegają, że bijący rekordy popularności chleb pakowany w folię, to wybór, którego za wszelką cenę powinniśmy unikać.

Tego chleba nigdy nie kupuj. Oto powód
Nie kupuj chleba w folii, takie są powody (Getty Images, © www.StockRaphy.com)

Chleb to jeden z tych produktów, który Polacy kupują codziennie. Uwielbiamy robić kanapki z dodatkiem masła, twarogu, sera, warzyw, ryb czy wędlin. Chleb to także znakomity dodatek do zup, zimnych nóżek czy tatara. Przygotowujemy z niego zakwas, a także grzanki.

Chleb posiada szereg cennych właściwości – jest bogaty w magnez, zawiera białko, a w przypadku pieczywa z pełnego przemiału – posiada też błonnik, który działa w naszych jelitach jak miotełka, usuwając resztki zalegających złogów pokarmowych. Według dietetyków, to właśnie chleb pełnoziarnisty jest najzdrowszym rodzajem pieczywa.

Na sklepowych półkach znajdziemy różne wypieki, ale przed ich zakupem warto sprawdzić skład, by dowiedzieć się, czy producent nie dodał zbędnych dodatków, takich, jak np. barwniki czy aromaty. Taki chleb lepiej omijać z daleka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Domowy chleb żytni. Sposób na tańszą i zdrowszą alternatywę dla sklepowej drożyzny

A co z tak popularnym w Polsce pieczywem w folii? Oczywiście, taki chleb ma wiele zalet. Po pierwsze nie kruszy się i nie trzeba go kroić, przez co zyskujemy trochę czasu podczas przygotowywania posiłków, łatwo go spakować i przetransportować. Niestety, eksperci ds. żywienia nie polecają kupować takiego rodzaju pieczywa. Dlaczego? Folia plastikowa sprawia, że chleb znacznie szybciej traci swój cenny smak.

Co więcej, takie pieczywo szybciej pleśnieje, dlatego najlepiej spożyć je natychmiast po zakupie. Należy pamiętać, że gdy rozwinie się pleśń, nie wystarczy odkroić kawałka chleba i zjeść resztę. Pleśń wytwarza aflatoksyny, które są toksyczne i niebezpieczne dla naszego zdrowia. Niektóre badania wykazały, że mogą powodować wady w rozwoju płodu. Do tego powodują uszkodzenia genów, wyniszczają wątrobę, nerki, układ immunologiczny i nerwowy. Mogą też odpowiadać za powstawanie nowotworów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić