Interwencja. W przeciągu ostatnich miesięcy pojawiło się wiele doniesień na temat zaniedbań na SOR-ach z terenów województwa śląskiego. Nieodpowiednie traktowanie pacjentów, brak personelu czy wolnych łóżek skłoniło HFPC do interwencji.
Trafili na SOR, nikt nie udzielił im pomocy.
W marcu 2019 r. do szpitala w Sosnowcu trafił mężczyzna, u którego podejrzewano zator. 39-latek spędził na oddziale ratunkowym aż 9 godzin. W tym czasie został tylko zdiagnozowany. Ignorowano niepokojące symptomy czyli duszności, ostry ból, problemy z poruszaniem się. Pacjent zmarł w oczekiwaniu na pomoc.
Nie udzielono mu pomocy na czas, tylko dopiero jak konał. Oczekuję, że winni zostaną ukarani, bo mój syn nie żyje, a miał tylko 39 lat – powiedziała matka nieżyjącego mężczyzny.
Podobne zdarzenie miało miejsce w Wodzisławiu Śląskim. Mężczyzna z ostrym bólem klatki piersiowej zgłosił się na ostry dyżur. Według zeznań jego rodziny spędził tam ponad 10 godzin, ale nie wykonano żadnego badania. Szpital zdecydował o przetransportowaniu go do innej placówki. Zmarł w nocy na zawał serca.
W Dąbrowie Górniczej także doszło to niepokojącej sytuacji. Kobieta zemdlała w kolejce do gabinetu lekarza. Ratownik medyczny nie udzielił jej pomocy, zrobili to inni pacjenci. Nagranie z tego zdarzenia trafiło do Internetu, można na nim było zobaczyć, jak kobieta wołająca o pomoc, jest zostawiona sama sobie.
Helsińska Fundacja Praw Człowiek interweniuje
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaalarmowana tymi przypadkami wystosowała w tej sprawie specjalne pismo. Zwróciła się z prośbą o udzielenie informacji na temat kontroli szpitali i stanu oddziałów ratunkowych na terenie całego kraju.
Co zrobiono? HFPC zapytała, czy Ministerstwo Zdrowia planuje działania w kierunku poprawy sytuacji polskich oddziałów ratunkowych.
Minister Zdrowia odpowiedział że stara się o poprawę.
Przez cale lata sektor ochrony zdrowia był tak zaniedbany, że przeznaczaliśmy 4,2 proc. PKB na zdrowie, to gigantycznie za mało. Nadrobienie tych ogromnych zaległości zajmuje trochę czasu. Moim marzeniem jest, żebyśmy mieli co najmniej średnią europejską nakładów na ochronę zdrowia w Polsce. Ale musimy określić ścieżkę dojścia do tych znacznie większych nakładów. Mówimy o dziesiątkach miliardach złotych, jeśli nie więcej – powiedział dla TVN24.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.