Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Radosław Opas
Radosław Opas | 
aktualizacja 

Lubuskie. Odkrycie w bunkrze atomowym. Za granicą piszą o sensacji w Polsce

358

Wieś Templewo, województwo lubuskie. To tu swój dom mają mrówki, które nie potrzebują światła czy ciepła. Niesamowitą kolonię tych owadów opisali badacze, którzy dowiedli, że mrówki wciąż żyją, bo zjadają siebie nawzajem.

Lubuskie. Odkrycie w bunkrze atomowym. Za granicą piszą o sensacji w Polsce
(iStock.com, Polecam, PolglishPL!)

Naturalny fenomen odkryty w Polsce został szczegółowo opisany. Wyniki badań w woj. lubuskim opublikowali we współpracy polscy i fińscy eksperci w międzynarodowym piśmie "Journal of Hymenoptera Research". Specjaliści pod przewodnictwem prof. Wojciecha Czechowskiego z Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie prowadzili swoje badania od 2013 roku. To właśnie wtedy natrafili na "atomowe mrówki" w Templewie. O sprawie donoszą teraz zagraniczne media, w tym brytyjska telewizja Sky News.

Mrówki mieszkają w opuszczonym bunkrze atomowym byłego radzieckiego Obiektu Specjalnego 3003. Główne gniazdo mieści się rurze wentylacyjnej, w której przechowywane była broń nuklearna. Co roku duża liczba mrówek spadała z niego jednak na dół i nie wracała do swojej matczynej kolonii. Dziwić może dodatkowo fakt, że w rurze owady miały o wiele lepsze warunki do życia: mogły się rozmnażać oraz miały tam źródła pożywienia.

Zespół prof. Wojciecha Czechowskiego z Polskiej Akademii Nauk stwierdził, że liczba mrówek w bunkrze w woj. lubuskim wzrosła do wielkości dużej kolonii w otwartym świecie i kontynuowała prace nad budową gniazda - czytamy w artykule Sky News o polsko-fińskich badaniach.

Zobacz także: Zobacz też: 3 sposoby na pozbycie się mrówek

Owady przetrwały dzięki kanibalizmowi. Polsko-fiński zespół badawczy dowiódł, że mrówki żywiły się swoimi martwymi pobratymcami. W pewnym etapie eksperymentu, naukowcy umieścili też w bunkrze kawałek deski, po której małe stworzenia mogły wdrapać się z powrotem do rury wentylacyjnej, w której pierwotnie żyły. Dopiero to sprawiło, że mrówki zaczęły wychodzić z pomieszczenia na powierzchnię, pomimo tego, że mogłyby przecież wydostać się po ścianach bunkra.

To pokazuje wymiar wielkich zdolności adaptacyjnych mrówek, które przystosowują się do warunków nieoptymalnych. Jest to klucz do zrozumienia ich niekwestionowanego sukcesu eko-ewolucyjnego - wyjaśniają autorzy badań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.01.2025 – losowania Lotto, Lotto Plus, Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Jej walkę z chorobą śledziła cała Polska. Rodzina 28-letniej Sary ma jedną prośbę
Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostanie? O zmianie nazwy wypowiedziało się 3 proc. osób
Starcie na szczycie: Olaf Scholz krytykuje zachowanie Muska, ten wyzywa go od głupich
Pierwszy taki Dzień babci u Kidwy-Błońskiej. Pokazała rozczulające zdjęcie
Trener stracił syna w wypadku. Kamil zginął, jadąc do Holandii
Szwedzkie media nie mają wątpliwości: Donald Trump dąży do Pokojowej Nagrody Nobla
Niezwykła tapeta w telefonie Donalda Trumpa. Odkryto tajemnicę
Warszawskie szpitale przepełnione. Karetki odsyłane do odległych placówek
Nowa mapa Andromedy. Obserwacje prowadzono przez dekadę
Rosyjskie cyberataki w Grecji. Zakłócono rządowe domeny
Ogórki kiszone są puste w środku? Przez ten błąd się nie udają
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić