Oprócz tego, że policzono wszystkie gatunki, to jeszcze wyszczególniono roślinne "nowości". Okazuje się, że w samym 2015 roku odkryto ich ponad dwa tysiące. Autorzy raportu mają jednak nie tylko dobre wiadomości. Ostrzegają, że aż 21 proc. roślin jest zagrożonych wyginięciem na skutek zmiany klimatu, utraty siedlisk lub wyparcia przez inne gatunki.
To bardzo ważne wiedzieć, ile jest roślin, gdzie one są i jakie są zależności między ich grupami, ponieważ rośliny to absolutna podstawa naszego funkcjonowania - twierdzi w rozmowie z BBC profesor Kathy Willis, dyrektor do spraw naukowych Królewskich Ogrodów Botanicznych.
Sporządzenie raportu nie było proste. Szczególnie, że w dokumentach, które analizowali naukowcy, często dochodziło do dublowania się zapisów. Z biegiem lat wiele roślin było bowiem odkrywanych po kilka razy, przez co funkcjonowały pod różnymi nazwami. Ostatecznie jednak ustalono całkowitą liczbę, opiewającą na prawie 400 tysięcy gatunków roślin, z których aż 369 400 zakwita.
Dostarczają nam pożywienia, paliwa, robimy z nich leki. Ten raport to dopiero wierzchołek góry lodowej - istnieją tysiące roślin, o których nadal nie mamy pojęcia - dodała Willis.
Autor: Tomasz Wiślicki
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.