Grób oraz dom odnaleziono w Metsamor. Miejscowość ta jest położona niedaleko stolicy Armenii - Erywania. Znajdują się tam jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych. W 2013 roku swoje wykopaliska rozpoczął tam zespół z Polski kierowany przez hab. Krzysztofa Jakubiaka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Pod koniec tego sezonu badań udało się nam odkryć duże domostwo urartyjskie, obok którego zamieszkiwała ludność miejscowego pochodzenia - mówi dla PAP dr Jakubiak.
Odkrycie Polaków potwierdziło kilka tez historycznych. Przypuszcza się bowiem, że w VIII wieku p.n.e. Metsamor zostało podporządkowane królestwu Urartu. Zapoczątkować to miało przybycie obcych elit.
Dom wybudowany z dużych kamiennych bloków dobitnie świadczy o tym, że zamieszkujący miasto w VII wieku p.n.e. Urartyjczycy należeli do zamożnej elity miejskiej. Tuż obok nich znajdują się znacznie skromniejsze relikty zabudowy, które dopełniają obrazu miasta – dodaje naukowiec z UW.
W obrębie domostwa odnaleziono grób młodej kobiety. Znajdował się pod posadzką dziedzińca, blisko wejścia.
Tego rodzaju pochówki zdarzają się w tym regionie niezwykle rzadko. Co ważniejsze, pochowana w tym miejscu młoda kobieta, musiała należeć do miejscowej elity i zajmowała niezwykle ważną pozycję społeczną w rodzinie zamieszkującej badane miasto – podkreśla dr Jakubiak.
Przy szczątkach odnaleziono kilka ozdób z kamienia, ozdobną zapinkę i pieczęć. Pieczęć jest najcenniejszym z odkryć dla całego kraju, ponadto świadczy o tym, że kobieta mogła być kapłanką albo wysokiej rangi urzędniczką.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.