Za cudowne właściwości sera odpowiada jeden jego składnik zwany D-metioniną. Naukowcy już wcześniej dowiedli, że ten aminokwas w przypadku zwierząt chroni przed uszkodzeniem komórek nerwowych w uchu, a nawet może je odbudowywać.
Nowe badania mają potwierdzić, że ten sam efekt może występować u ludzi. W planowanych testach weźmie udział 600 ochotników z amerykańskiej armii. Wybór żołnierzy podyktowany jest faktem, że większość z nich ma uszkodzony słuch przez odgłos wystrzałów z broni. Dostaną oni D-metioninę w formie skondensowanej, ponieważ żeby otrzymać dawkę leczniczą, musieliby spożywać 2,3 kg sera dziennie.
Istnieje kilka teorii dotyczących tego, jak działa "serowa substancja". Według jednej z nich hałas powoduje wytwarzanie się w częściach ucha wolnych rodników, które metionina neutralizuje. Druga mówi, że jeżeli aminokwas trafi do komórek w uchu w ciągu 7 godzin od narażenia na hałas, to powstrzymuje uszkodzenia.
Metionina jest organicznym związkiem chemicznym. Aminokwas ten naturalnie występuje w kazeinie, czyli białku mleka wyodrębnionym przy tworzeniu się serów. Możemy go znaleźć także w jogurcie.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.