*Nowy materiał odznacza się tymi samymi cechami co zwykły plastik. *Jest trwały, odporny na wysokie temperatury i łatwo się go przetwarza. Główna różnica między tradycyjnym sztucznym polimerem, a nowym typem plastiku, jest fakt, że z łatwością można go rozłożyć na pierwotne cząsteczki, które wchodzą w jego skład. Co ważne, do przeprowadzenia tego procesu nie są wymagane żadne toksyczne chemikalia czy skomplikowane metody laboratoryjne.
Odkrycie ma szansę sprawdzić się w powszechnym użytku. Zespół chemików pod kierownictwem profesora Eugene'a Chena, który wynalazł nieskończenie przetwarzalny materiał, nie ma co do tego wątpliwości. Wprowadzenie nowego rodzaju plastiku może zredukować zapotrzebowanie na produkcję plastiku.
Te polimery mogą być poddawane recyklingowi i wykorzystywane ponownie przez, właściwie, nieskończony czas. - mówi prof. Cheng - Naszym marzeniem jest, by ta technologia czym prędzej znalazła zastosowanie na globalnym rynku.
Od lat 50. do 2017 r. wyprodukowano aż 8,3 mld ton tworzyw sztucznych. To tendencja wzrostowa. Od początku masowej produkcji plastiku tylko 9 proc. zostało poddane recyklingowi. 12 proc. spalono, a 79 proc. jest składowane na specjalnych wysypiskach, gdzie z roku na rok przybywa kolejnych ton odpadów. To bardzo niepokojące dane. Potrzeba bowiem setek lat by "zwykły" plastik uległ rozkładowi. Żeby zobrazować ważkość tego problemu, naukowcy podają, że do 2050 roku, w morzach będzie więcej plastiku niż ryb. Odkrycie zespołu prof. Chena może przyczynić się do zatrzymania tej katastrofalnej tendencji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.