W tym roku po renowacji na jeden z cmentarzy Warszawy wróciła rzeźba Krychy – piękny zabytkowy pomnik z 1937 roku. Postawił go mąż ku czci swojej żony. Kobieta zmarła w połogu. Mimo zaleceń lekarza, wstała z łóżka i zaczęła wykonywać codzienne obowiązki. Mąż znalazł ją martwą w jednym z pokojów.
Mężczyzna po śmierci żony jeszcze długo przychodził na grób i puszczał białemu pomnikowi muzykę z patefonu. Renowacja tego niezwykłego nagrobka na Białołęce mogła być możliwa dzięki zbiórkom prowadzonym w okresie Wszystkich Świętych. W tym roku kwesta w tej dzielnicy Warszawy rusza po raz piąty i potrwa od 31 października do 2 listopada.
Stajemy ramię w ramię razem z wolontariuszami ze szkół, żeby ratować to, co na naszej nekropolii najcenniejsze.W ubiegłym roku zebraliśmy rekordową kwotę ponad 22 tys. złotych, a dotychczasowe kwesty pozwoliły na renowację aż siedmiu obiektów - mówi wiceburmistrz Jan Mackiewicz ze stowarzyszenia Razem dla Białołęki.
Cmentarz na Białołęce powstał 500 lat temu wraz z parafią św. Jakuba Apostoła. Znajduje się na nim wiele zabytkowych grobów, które czekają na odnowienie. Jednym z nich jest ten Ludwiki Jabłonowskiej Unruh z 1853 roku. W kolejce czeka także kwatera Olędrów. Ta inwestycja wyniesie ponad 40 tys. złotych.
Cmentarz Tarchomiński jest ważnym źródłem wiedzy o białołęckiej przeszłości, a za sprawą tropów, które tutaj odnajdujemy, możemy opowiedzieć o co najmniej 300 ostatnich latach na tutejszych ziemiach - mówi Bartłomiej Włodkowski, szef fundacji Ave.
Fundacja zajmuje się nie tylko odnową nagrobków, ale także zapewnia mieszkańcom Warszawy szanse na poznanie cmentarza. 1 i 2 listopada o godz. 19.30 odbędzie się spacer historyczny śladami najważniejszych zabytkowych mogił. Udział jest bezpłatny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.