REKLAMA
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Bogucka10.10.19 (06:02)

Właściciele psów żyją dłużej. Naukowcy nie pozostawiają wątpliwości

Zgodnie z wynikami nowych badań, posiadanie psa może wiązać się z dłuższym życiem i korzystnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy. Dotyczy to przede wszystkim zmniejszonego ryzyka śmierci po zawale serca lub udarze mózgu oraz osób, które mieszkają samotnie.
iStock.com

Badanie przeprowadzili naukowcy z Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Udowodnili oni, że posiadanie psa wiąże się ze zmniejszonym o 24 proc. ryzykiem przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny niż u osób nie mających czworonoga. Jednocześnie właściciele psów mają o 65 proc. niższe ryzyko śmierci po zawale serca i 31 proc. niższe ryzyko zgonu po udarze mózgu.

Niższe ryzyko śmierci związane z posiadaniem psa można wytłumaczyć wzrostem aktywności fizycznej. Wiąże się to również ze zmniejszoną zachorowalnością na depresję, co było udowadniane w poprzednich badaniach.

REKLAMA

W badaniu wzięło udział 337 tys. Szwedów w wieku 40-85 lat, którzy w latach 2001-2012 doświadczyli zawału serca lub udaru. Wyniki opublikowano w periodyku Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego Cardiovascular Quality and Outcomes.

Zobacz także: Pies sam w domu. Nagranie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij