REKLAMA
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Aldona Brauła01.10.19 (07:21)

Wyniki badań były zaskakujące. Starożytne mumie odkryły tajemnice

Najnowsze badania starożytnych mumii zadały kłam powszechnym przekonaniom dotyczącym chorób cywilizacyjnych. Uważa się, że za chorobami serca, miażdżycą czy chociażby podwyższonym cholesterolem stoi współczesny tryb życia. Jednak jak dowodzą najnowsze badania, wcale tak nie jest. Już starożytni ludzie cierpieli na podobne schorzenia, a ich przyczyny mogły być różne.
iStock.com

Najnowsze badanie University of Texas, opublikowane w American Heart Journal, wykazało nagromadzenie cholesterolu w tętnicach mumii sprzed ponad 4 tys. lat.Te wieści stawiają w nowym świetle dotychczasową wiedzę na temat chorób serca.

Do tej pory obwiniano głównie otyłość, siedzący tryb życia i przetworzoną żywność. To z pewnością prowadzi do poważnych schorzeń, ale nie jest ich główna przyczyną. Starożytni ludzie mieli tak samo wysokie nagromadzenie cholesterolu jak wiele współczesnych osób.

REKLAMA

Główny autor artykułu, dr Mohammad Madjid, z Wydziału Lekarskiego twierdzi, że odkrycia jego zespołu podważają współczesne idee. Według niego nawet jeśli wszyscy w jakiś sposób powrócilibyśmy do podobnej diety jak nasi przodkowie, choroby serca czy cukrzyca nie zostałyby wyeliminowane.

To była sensacja na skalę światową. W środku była nie tylko mumia

W obliczu negatywnych informacji o współczesnym trybie życia dr Mohamad Madjid i jego zespół postanowili ustalić, czy choroby serca faktycznie są tylko współczesnym problemem. Żeby uzyskać rzetelne wyniki sięgnęli po dane, nie sprzed dekad, ale sprzed wieków. Przebadano dobrze zachowane szczątki kilku osób.

Cztery z pięciu badanych mumii pochodziły z Ameryki Południowej, jedna była pochodzenia wschodniego. Najmłodsza miał 18 lat w chwili śmierci, a najstarsza między 55 a 60 lat.

Wcześniej tomografia komputerowa wykryła już zwapnienie tętnic, co wskazuje na zaawansowane stadium miażdżycy.W tym nowym badaniu postawiono dla pewności na inną metodę. Sprawdzono materiał pobrany prosto z tętnic.

Nawet w żyłach najmłodszej mumii naukowcy zauważyli oznaki miażdżycy. To sugeruje, że choroby serca towarzyszyły ludziom przez znaczną część historii. Doktor Madjid twierdzi, że te schorzenia, wieki temu mogły być spowodowane wszechobecnymi paleniskami, gorszymi genami i różnymi infekcjami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij