Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera | 

Inflacja w Polsce. Zobaczcie, co dzieje się w sklepach z AGD

353

Polacy są świadomi szalejących cen w sklepach, dlatego też zaczęli oszczędzać i ograniczać wydatki. Dowodem na to są chociażby statystyki sprzedaży sprzętu AGD w październiku i listopadzie. Czy to zwiastun kryzysu?

Inflacja w Polsce. Zobaczcie, co dzieje się w sklepach z AGD
Drożyzna atakuje. Robimy mniej zakupów (Adobe Stock)

Ostatnie dwa miesiące nie były udane dla sprzedawców sprzętu AGD w Polsce. W październiku odnotowali oni spadek sprzedaży na poziomie 0,5 proc. względem roku 2020, w listopadzie było to już 3,5 proc. Wprawdzie kończący się rok wychodzi ciągle na plus względem wcześniejszego (+5,8 proc.), ale perspektywy na przyszłość są alarmujące - informuje "Rzeczpospolita".

Drożyzna atakuje. Robimy mniej zakupów

Spadek sprzedaży sprzętu AGD wynika z obecnej sytuacji gospodarczej. Polacy w dobie rosnących cen uważnie analizują każdy wydatek. Równocześnie branża AGD była napędzana w dobie lockdownu, gdy rezygnacja z wyjazdów wakacyjnych i spędzanie czasu w domach i mieszkaniach, napędzały decyzje o inwestycjach w nowy sprzęt.

Nastawienie do dóbr trwałych jest doskonałym miernikiem koniunktury. W pierwszym odruchu przy rosnącej inflacji konsumenci wydają wolne środki właśnie na nie, ale to efekt utrzymujący się tylko przez jakiś czas - komentuje w "Rzeczpospolitej" prof. Witold Orłowski.
Zobacz także: Polakom nie podobał się 2021 rok. Ekspert tłumaczy powody

Obecnie Polacy są świadomi tego, że od stycznia zaczną znacznie więcej płacić za prąd czy gaz, a to z kolei przyczynia się na wzrost cen innych produktów. W takiej sytuacji, jak zauważa prof. Orłowski, "skłonność do wydawania spada".

Wojciech Wieroński z MediaMarktSaturn Polska stwierdził wprost, że na początku 2022 roku rynek elektroniki domowej powinien wyhamować. W rozmowie z "Rz" nie ma on wątpliwości, że przyczynią się do tego wyższe ceny prądu i gazu.

Mimo spodziewanych spadków w Polsce, producenci sprzętu AGD w naszym kraju i tak nie mają powodów do zmartwień. Wynika to z faktu, że 90 proc. ich produkcji trafia na eksport. Chociażby Amica notuje po trzech kwartałach 2021 roku imponujący wzrost sprzedaży w Europie Zachodniej (+12,8 proc.).

Wojciech Konecki, prezes organizacji APPLiA Polska (zrzesza producentów AGD), zwraca z kolei uwagę na niską efektywność energetyczną starszych lodówek, pralek i innych urządzeń AGD. Wysokie ceny prądu paradoksalnie mogą zachęcić Polaków do wymiany kilkunastoletniego sprzętu, bo przełoży się to na niższe rachunki.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić