Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Zaległe "trzynastki" trafią do seniorów? jest taki pomysł

8

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ostatnio wywołała spore poruszenie za sprawą słów o możliwości podniesienia wieku emerytalnego. Szybko się z tego wycofała, a teraz poruszyła kwestię motywowania seniorów do dłuższej pracy. Wskazała konkretne rozwiązanie.

Zaległe "trzynastki" trafią do seniorów? jest taki pomysł
Nowy pomysł minister finansów. Chodzi o seniorów (Getty Images, Andrew Bret Wallis)

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz postanowiła przedstawić swój nowy pomysł. Odłożyła na bok koncepcję podnoszenia wieku emerytalnego, a jednocześnie stwierdziła, że trzeba się skoncentrować na motywowaniu seniorów do dłuższej pracy.

Pierwsza propozycja Polski 2050 jest taka, ale podkreślam, nie jest to projekt, który jest procedowany w rządzie – że trzeba wyrównywać ten okres dłuższej pracy zwrotem trzynastek. Czyli jeśli dana osoba nie przechodzi na emeryturę i pracuje przykładowo 5 lat dłużej, dostaje 5 zaległych trzynastek - stwierdziła szefowa resortu funduszy w rozmowie z "Faktem".

Seniorzy mogliby zatem liczyć na dodatkowe świadczenia. Niewykluczone, że niektórych zmotywowałoby to do dłuższej pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Ciągle czuć tam ducha komunizmu. "To jest po prostu urok tego kraju"

Wdowia renta. Minister finansów ocenia

Minister Pełczyńska-Nałęcz oceniła też reformę wdowiej renty. Uważa, że jest ona niewystarczająca. Przedstawicielka rządu twierdzi, że konieczne jest zapewnienie godnych warunków, nie zważając na stan cywilny.

To trochę taka "łata" na system. Próba przeciwdziałania pogorszeniu poziomu życia seniorek po śmierci męża. Kierunek jest słuszny. Ale potrzebne są rozwiązania systemowe zapewniające seniorkom godne emerytury niezależnie od ich stanu cywilnego - podsumowała.

Podczas rozmowy z tabloidem mówiła także o społecznym budownictwie mieszkaniowym. Stwierdziła, że zamiast wspierać popyt na mieszkania, lepiej skoncentrować się na ich dostępności. Kluczowy miałby być tutaj rozwój budownictwa społecznego, a także uwolnienie gruntów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić